Podvečer s manželi Honsovými

Návštěvníci Českého centra v Rytířské ulici přicházeli 19. ledna na poslední zimní akci Mezinárodního českého klubu zachumlaní v kabátech a s očekáváním…
Hezky o tom napsala Lada Topinková:
Krásný den
A to již od rána. Mám ráda sníh i mráz. Když je možnost se následně zahřát v teple domova, anebo tu nádheru pozorovat z okna.
Ale v podvečer přišla opravdová třešinka na dortu v podobě besedy s manželi Janou a Otakarem Honsovými, nečekanými dobrodruhy, kteří po odchodu do důchodu opluli svět na plachetnici IRMA.
O své cestě napsali již třetí knihu „Pod plachtami domů“. Krásně, ale ve zkratce, popsali své putování, které trvalo s přestávkami šest let. Dovedu si představit, že bychom se scházeli každý den a až do konce roku by bylo co vyprávět.
Své povídání doplnili fotkami a krátkými filmovými záběry. Nikomu se nechtělo besedu uzavřít, dotazy na cestovatele neměly konce.
Doma jsem otevřela jejich poslední knihu a hned motto mi vehnalo slzy do očí.
Cestička k domovu
známě se vine,
hezčí je, krásnější,
než všecky jiné.
(K. V. Rais)
A ačkoli se tak při čtení knih zásadně nechovám, v tomto případě jsem udělala výjimku a nalistovala závěr. A tady je poslední kapitola s názvem „Opona padá“:
Nemám pocit dosažení něčeho výjimečného, pocit vítěze. To, že je Země kulatá, už dokázali mnozí dávno před námi. A za složitějších podmínek. Tak jako se nedá srovnávat výkon Hillaryho s výkony dnešních dobyvatelů Everestu, stejně tak se nedá srovnávat naše plavba s plavbami mořeplavců před námi. Technika jde rychle dopředu. Ale i dnes je taková plavba obrovskou zkouškou fyzických i psychických sil člověka. A i dnes na horách i na moři lidé za svoje touhy někdy platí životem. Proto ze všeho nejvíce ve mně převládá pocit obrovské úlevy od odpovědnosti za bezpečnost Jany i posádek. Upluli jsme 37 121 Nm. Z toho s Janou pouze ve dvou 23 978 Nm. Potkalo jí sice na začátku komplikované zranění, prodělala později i několik krizí, ale v opravdu kritických chvílích se vždy zachovala statečně. A co víc,
vytvořila na lodi náš druhý domov. Jsem jí za to vděčný a je mi dnes bližší než kdykoliv předtím.
Je to neuvěřitelných šest let, co jsme se společně plavili po mořích a oceánech. Musela jsem se mnoho učit. Bylo toho na jednu ženu někdy víc než dost. A na jednoho kapitána také. Nebylo zbytí. Byli jsme skutečně na jedné lodi. Cítím obrovský respekt k oceánu a přírodě, respekt a úctu k lidem všech barev pleti a vděčnost, že jsme měli tu šanci. Obepluli jsme celý svět! Mám radost! Zavírám oči a povzdechnu si: jak já se těším domů!
„IRMA prokáže, že je nejen krásná na pohled, ale že je i technicky dokonalá a nezdolná a že bude pro Vás bezpečným domovem na moři …,“ napsala tehdy u příležitosti křtu IRMY moje maminka. Jsem rád, že se ve svých 90-ti letech dočkala našeho návratu a že ji IRMA nezklamala.
Lodě Hallberg – Rassy nevynikají oproti jiným lodím luxusem, ale velkou spolehlivostí a odolností. Nejsou to lodě do mariny na večerní párty, ale lodě skutečně na širý oceán. IRMO, děkujeme!
Rádi budeme vzpomínat na Zdeňka, Martina a další členy posádky, kteří nám na některých úsecích plavby pomohli.
Poznali jsme obrovský kus světa, potkali řadu skvělých lidí a vytvořili nová přátelství. Viděli jak bohatství, tak chudobu a bídu světa. Všechno v nás zůstalo. Našli jsme i několik míst, kde bychom dokázali žít, ale rádi se vracíme domů.
… A kdybych ve světě
Bůhví kam zašel,
tu cestu k domovu
vždycky bych našel.
------------------------------------
Mezinárodní klub bude pokračovat ve svých činnostech na jaře a to nejspíš výletem do Čapkovy Strže poblíž Dobříše. Zájemcům pošleme podrobnější program.
-ES-
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad