Ta zrzavá

Sára Saudková
Podtitul je Láska, nenávist, a to mezi tím... Na obálce je autorka -hezký akt. Nad její hlavou, odrážející se v zrcadle, je cukrkandlové kolečko s poutákem: Překvapení na literární scéně. Což si dovoluji podotknout, že je to pravda. Je totiž až překvapující, jak je ta kniha zbytečná.
Narodila se jako Šárka Směšná. Používá jméno slavného fotografa, se kterým žila několik let. Její kniha byla údajně odpovědí na film Ireny Pavláskové Fotograf (kde Jana Saudka hraje Karel Roden). Nejdřív chtěla S. S. režisérku žalovat pro pomluvu - jenže v celém filmu nepadlo ani jednou její jméno. Takže teď známe dvě verze soužití dvou kontraverzních osob ( lépe: jedné osobnosti a jedné osoby).
Popis dětství je milý, většina z nás si pamatuje některé věci a situace ze svého života. Jenže jak děvčátko stárne a mění se v ženu, text nabývá na sarkazmu, přechází k averzi vůči partnerovi a popisuje každodenní (vzájemné) trápení... Nechutný konec má nadějnou poslední kapitolu: objevuje se Samuel. (Což je to Saudkův syn Sam, její současný partner a otec jejích dětí.) Ani to však nevěstí šťastný život.
Knihu údajně S. Saudková psala na žádost vydavatele. Dva a půl roku. Saudkovo jméno nikde nepadne, je to Muž. Věřím, že část textu je pravdivá, část fikce. Kdybychom nevěděli, o koho se v románu (?) jedná, zařadil by se do řady bezvýznamných „knih pro ženy”. Osud má však stejný: nikdy se už k tomuto textu nevrátíte.
Vydala Mladá fronta
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad