Rybáři odlivu

Vladimír Stibor
Rybáři odlivu
„Vítám na palubě přes osmdesát básníků, kteří mají ve svém rodném listě zapsanou českou zemi jako svou nejbližší krajinu, třebaže někteří z nich usídlili a žijí natrvalo v cizině. Jsou nejrůznějšího věku, vzdělání, osudů, vyznání i vnímání soudobého světa...” píše autor v editorialu.
Je to radostná kniha. Pro člověka, který obdivuje nesčetná zákoutí českého jazyka, obdivu hodná. Opravdu hodná obdivu. Kolika stovkami stran se probíral autor a rozhodoval se: koho, s jakým tématem? Najdete tam verše, reagující na momentální sociální a politickou situaci, kterou bychom my (nebásníci) shrnuli do jednoho či tři razantních slov. Nebojí se připomenutí moderní techniky, která ovládá dětskou generaci (Pavel Kovář), vymýšlejí kouzelné aforismy (Ladislav Muška)... Jaká křehkost je v milostných verších! Jsou zbaveny zvadlých příměrů a zůstávají větve, bohaté rašícími slovy. Chcete pro změnu trochu ironie? Alternativní životy, přeložené do vět Jiřím Žáčkem, se nám připomínají svou nezdolností.
Až vám bude ouvej, vezměte tento almanach a listujte. Přečtěte tři slova, jinde větu, obdivujte češtinu darovanou autory. Zastavte se u ilustrací Aleny Stiborové a promítejte si k nim vlastní slova. A do dalších dnů si pamatujte aforismus Dagmar Molinové: „Dveře, které nikam nevedou, by měly být stále zamčené.” Kdybychom se tak dokázali řídit těmito moudrými slovy!
Vydal Milan Hodek/Paper Jam v Hradci Králové
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad