Rybáři odlivu

Vladimír Stibor
Rybáři odlivu
„Vítám na palubě přes osmdesát básníků, kteří mají ve svém rodném listě zapsanou českou zemi jako svou nejbližší krajinu, třebaže někteří z nich usídlili a žijí natrvalo v cizině. Jsou nejrůznějšího věku, vzdělání, osudů, vyznání i vnímání soudobého světa...” píše autor v editorialu.
Je to radostná kniha. Pro člověka, který obdivuje nesčetná zákoutí českého jazyka, obdivu hodná. Opravdu hodná obdivu. Kolika stovkami stran se probíral autor a rozhodoval se: koho, s jakým tématem? Najdete tam verše, reagující na momentální sociální a politickou situaci, kterou bychom my (nebásníci) shrnuli do jednoho či tři razantních slov. Nebojí se připomenutí moderní techniky, která ovládá dětskou generaci (Pavel Kovář), vymýšlejí kouzelné aforismy (Ladislav Muška)... Jaká křehkost je v milostných verších! Jsou zbaveny zvadlých příměrů a zůstávají větve, bohaté rašícími slovy. Chcete pro změnu trochu ironie? Alternativní životy, přeložené do vět Jiřím Žáčkem, se nám připomínají svou nezdolností.
Až vám bude ouvej, vezměte tento almanach a listujte. Přečtěte tři slova, jinde větu, obdivujte češtinu darovanou autory. Zastavte se u ilustrací Aleny Stiborové a promítejte si k nim vlastní slova. A do dalších dnů si pamatujte aforismus Dagmar Molinové: „Dveře, které nikam nevedou, by měly být stále zamčené.” Kdybychom se tak dokázali řídit těmito moudrými slovy!
Vydal Milan Hodek/Paper Jam v Hradci Králové
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad