Smyčce a zpěv na Starém Městě pražském

Adventní koncert Písně biblické a španělské
Do posledního místa zaplněný barokní refektář Dominikánského kláštera v Jilské ulici byl v pátek 27.11. svědkem skvělého uměleckého zážitku. V koncertu nazvaném Písně biblické, písně španělské se tu publiku představil soubor Martinů Stings Prague pod vedením špičkového českého houslisty Jaroslava Šonského žijícího ve Švédsku a působícího mezinárodně. Pěvecký part dvou částí program byl svěřen vynikající mezzosopranistce Karle Bytnarové se zkušenostmi z operních domů v Čechách, v Německu i v řadě dalších zemí, vítězka četných mezinárodních pěveckých soutěží.
Mezi návštěvníky v publiku byli i čestní hosté - například španělský velvyslanec H.E. Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín či přímý potomek skladatele Antonína Dvořáka - vnuk stejného jména, pan A. Dvořák III. a také skladatelova pravnučka Hana Kakešová.
Program byl zahájen skladbou Zarabanda lejana y Villancico pro smyčcový orchestr, jejímž autorem je španělský skladatel, klavírní virtuóz a profesor na madridské univerzitě Joaquín Rodrigo (1901 – 1999). Byla to česká premiéra této skladby.
Následovalo známé dílo Antonína Dvořáka, jímž jsou Biblické písně op. 99 pro zpěv a smyčcový orchestr. Od prvního vydání tohoto skvělého díla uplynulo letos 120 let, což ve svém úvodním slovu připomněla odbornice na Dvořákovo dílo, paní profesorka Gabrielová ze Společnosti A. Dvořáka. Za vynikající přednes všech deseti písní tohoto Dvořákova cyklu byla interpretka spolu s doprovázejícím tělesem odměněna bouřlivým aplausem.
Po přestávce se ještě jednou ozvala hudba Joaquína Rodriga, když rovněž v české premiéře zazněly tři jeho písně, v originále Tres canciones ligeras, opět skvěle přednesené a zahrané.
Závěrem koncertu zazněla známá Serenáda Es dur op. 6 od Josefa Suka. Její perfektní provedení bylo tou správnou tečkou celého večera s dramaturgicky velmi dobře zvoleným repertoárem, za což patří dík především dirigujícímu houslistovi Jaroslavu Šonskému.
Dík ovšem patří i neúnavné organizátorce mnoha kulturních počinů Martině Fialkové i spolupořadatelům celé akce, jimž jsou Dominikánský klášter, Společnost Antonína Dvořáka a městská část Praha 1. Ke zdaru večera přispěli velkou měrou i sponzorující Česká biblická společnost, Music Enterprise Luxemburg a nadace Život umělce.
Ivan Kott
Jonáš klub
Malá fotogalerie z koncertu zde: Foto Ivan Wild a Eva Molnár
https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/PisneBiblickeASpanelske
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad