MČK - Co bude

3 2003 Ostatní česky
obálka čísla

Pojedeme do Košic k našim přátelům z českého spolku. A to buď ve čtvrtek 15. května nočním lehátkovým vlakem nebo v pátek 16. května ráno. V sobotu si uděláme výlet po Legionářské stezce, večer uspořádáme besedu, v neděli si prohlédneme krásné město Košice, kde se odjakživa mísily kultury maďarská, česká a židovská a zúčastníme se veselého majálesu. Poté odjedeme domů. Výletu se mohou zúčastnit i zájemci z řad čtenářů časopisu, kteří třeba ani nejsou členy Klubu. Je však třeba nám dát brzy vědět.


Půjdeme na výlet do Tetína. Jak již název napovídá, v malém hradě zde, na ostrohu nad řekou Berounkou na samém počátku českých dějin, žila jedna z Krokových dcer - Teta. (Pokud ovšem kronikář Kosmas měl dobré informace.)


V každém případě pak další a to už veliký hrad zde stával od 13. století a spravoval jej Přemyslovec Štěpán z Tetína. Zbytky hradu jsou patrné. A víte, že má maličká vesnička Tetín hned čtyři kostely? A že v jednom byla zavražděna babička sv. Václava Ludmila?


Tetín má také své malé muzeum. Jeho iniciátorkou, ale popravdě řečeno i autorkou a sponzorkou je historička dr. Jana Brajerová, která nás Tetínem bude provázet. Pokud nebudou "padat trakaře", podíváme se kromě památek i na unikátní floru poblíž Tetína v krásné přírodě. A kdy to bude? Plánujeme sobotu 26. dubna. Členové klubu dostanou včas pozvánky...


Písničkář Jan Burian v Městské knihovně. Přijde na besedu o svých cestách 24. dubna. Pepa Fousek slíbil přijít 22. května. Těšíme se.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012