Ježíšek má dost peněz

„Chtěla bych tohle minilego” zasnila se nad katalogem hraček moje starší vnučka. Byla jsem ráda, že si nevybrala traktor v životní velikosti. Pod postelí už má tři metry dlouhou autodráhu. Její mladší sestřička už dostala kočárek, golfové hole a autosedačku pro svoje miminka. Letos si přeje kolíbku... Jejich pokojík měří 12 m2.
Zkoumavě jsem se zadívala na obrázek složité stavebnice Lego Friends, kde byla uvedena cena přes tři tisíce korun. „Ale to je hrozně drahé, nemyslíš?” reagovala jsem po dospělácku. „Proto si to taky přeju od Ježíška, aby maminka nemusela utrácet peníze!” vysvětlila mi trpělivě. Podotýkám, že zná číslice, ale hodnota peněz končí u lesklé padesátikoruny.
Jsou to skoro jistě její poslední Vánoce s Ježíškem a tajuplným zvoněním. Myslím, že až se po vánočních prázdninách miniškoláci sejdou, nastanou dlouhé diskuse o tom, kdo vlastně naděluje. Pak budeme muset s pravdou ven. Přimlouvala bych se za (v naší rodině) tuto osvědčenou verzi: malým dětem naděluje Ježíšek, ty větší už by nestihnul a tak pomohou rodiče.
Když to neprojde, poprosíme ji, aby sestřičce nekazila Vánoce a nechala ji věřit na Ježíška. Takové spiknutí by mohla přijmout, protože o hlavu menší holčičku miluje. Nakonec - Ježíšek možná přece jen chodí: k těm, kdo v něj věří a tak by byla škoda propást příležitost!
Také my v Českém dialogu věříme v Ježíška. Kdybyste jej v těchto zimních dnech potkali, poproste o nějaké peníze pro redakci! A pokud se minete... nakonec, proč byste si na něj nezahráli vy? Potřebujeme na poštovné, na telefony, na internet, opravy starých počítačů nebo tiskárny..... Budeme vám vděčni stejně, jako moje vnučky. Děkujeme, Ježíškové!
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad