Dopis ze San Diega

V San Diegu bylo v roce 1935 postaveno na dvacet domečků pro národnostní menšiny. Domečky tvoří moc pěknou mezinárodní vesničku v kouzelném Balboa Parku, který má mj. šestnáct různých muzeí. Jeden z těchto domečků patří také naší zemi - dnes již tedy zemím - Čechám a Slovensku. Bohužel, když jsem já přijela do San Diega před téměř deseti lety, byla jsem po návštěvě domečku velice zklamána, že tam nikdo nemluví česky a i pečivo - vydávané za naše, bylo tomuto "našemu" vzdálené, stejně tak jako lidé domeček obstarávající. Po narození mého syna jsem se začala snažit do domečku proniknout, kde z padesáti členů mluví sotva dva tři česky. Nebyla to cesta lehká, nicméně se mi podařilo - za podpory dvou kamarádek - vybojovat propůjčení domku na jeden den v měsíci, kdy organizuji, samozřejmě za přispění dalších rodičů dětská odpoledne. Zpíváme české a slovenské písničky , děti hrají na Orfovy nástroje a dospělí na kytary a housle, po básničkách a říkankách dětem hrajeme maňáskové divadlo. Venku hrajeme sportovní hry, děti nejvíce baví soutěžit, tak pro ně někdy připravíme soutěž v "šipkování", jindy sportovní olympiádu aj. Když se děti vydovádí venku, jdeme do domečku a tam se věnujeme ručním pracím. Na závěr přidáme ještě krátkou rýmovanou pohádku a s písničkou se rozloučíme.
Někdy se nám podaří ozvláštnit setkání i jinými zajímavostmi, například jsme jim představovali hudební nástroje, minule přišla maminka s dcerkou v sárí, povídali o Japonsku, které navštívili atd. Kromě toho, že se děti vyřádí (schází se kolem dvaceti dětí), rodiče si poklábosí, ochutnají buchty či koláče, které vždycky někdo upeče. Recepty na česká jídla sbírá Lenka Pavlíková a Simona Konečná, které připravily českou kuchařku a to v angličtině i češtině.
Kromě těchto pravidelných sobot jsme také měli karneval, kde se sešlo na devadesát lidí, už třetí rok jsme také měli Mikulášskou. Rodiče dostanou každý měsíc dopis, kde se dovědí, co se chystá nejen pro děti, ale co zajímavého je v San Diegu z kultury pro děti i dospělé, např. 1. března tu hrála Česká filharmonie, dirigovaná panem Ashkenázym, to jsme si přece nemohli nechat ujít.
Česká komunita tady tak rozkvetla pod rukama, také díky jiným akcím, například volejbalu, který hrajeme každou neděli a který organizují manželé Bohatí. Už tři roky se scházíme v krásném parku u zátoky - české slovenské rodiny s dětmi, děti řádí a my hrajeme volejbal.
Markéta Kaněrová-HančováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad