Tomáš Víšek boduje na klavírních soutěžích i u posluchačů

A také zve na koncert v úterý 10. 11. v Praze
Pianista Tomáš Víšek, kterého znáte z několika akcí pro Mezinárodní český klub, opět bodoval v mezinárodních soutěžích – a to hned dvakrát. Gratulujeme!
Sama jsem měla možnost slyšet v červnu jeho skvělé podání virtuosní Listzovy skladby Tarantela, ale i dalších. Tehdy si zcela podmanil početné vědecké i další publikum na doprovodném koncertě pořádaném k přednáškám předních světových fyziků v Praze.
Nyní se dozvídáme, že Tomáš Víšek získal 1. cenu (ještě spolu s dalšími dvěma umělci) v 15. ročníku klavírní soutěže pořádané v Litvě, Druskininkai. Soutěž nese název "Music Without Limits", tedy podobný našemu nepravidelnému cyklu Hudba bez hranic..
Tomáš Víšek píše mj. toto… Soutěžící byli v drtivé většině z bývalých svazových republik a z Polska, ovšem jednotlivci přijeli i z dalších zemí, i z USA, pouze se neúčastnili Asiaté. (V obdobném poměru bylo i složení poroty.) Soutěžilo se v řadě kategorií: koncerty s orchestrem, komorní hra i kategorie jazzu, v mé kategorii nad 26 let bez omezení věku bylo 10 soutěžících. Hrál jsem (povinnou skladbu litevského skladatele) M. K. Čiurlionise: 3 preludia op. 20, F. Chopina: Scherzo h-moll, F. Liszta: Tarantelu a "Venezia e Napoli" a J. Ježka: Bugatti-Step. Ten jsem hrál i na koncertě vítězů a zde měl asi největší úspěch ze všech. Takže, ani česká hudba v skladatelské sféře se zde neztratila...
A dále píše. …“Bylo to tam velezajímavé - a bylo i krásné poznat údajně nejhistoričtější a nejlázeňštější město Litvy (které tady přitom prakticky nikdo nezná) i být přímo v kontaktu s uměním nejvýznamnějšího pobaltského umělce, stejným dílem malíře jako skladatele, předčasně zesnulého Mikolajuse Konstantinise (1875-1911).
Nedosti na tom, zanedlouho byla nahrávka Tomáše Víška 9. uherská rapsodie "Pešťský karneval" oceněna 1. cenou na soutěži "Grand Prize Virtuoso".
My ale máme k dispozici jinou nahrávku, nejnovější CD Tomáše Víška vydané Radioservisem, Czech modern piano Miniatures, tedy České moderní klavírní miniatury. Najdete na něm skladby Pavla Trojana, Iši Krejčího, Dalibora Vačkáře, Václava Smetáčka, Františka Bartoše, ale také dirigenta Václava Talicha a Luboše Fišera. Tomáš Víšek zde opět dostává pověsti umělce, který se rád věnuje moderní tvorbě a má pro ni výrazné cítění.
A nakonec pozvánka na koncert: výběr z těchto a dalších velmi dobře poslouchatelných skladeb 20. století zazní v podání Tomáše Víška v úterý 10. 11. Hraje u sv. Vavřince v Hellichově ulici 18 v Praze. Vstupné dobrovolné, jste zváni a vítáni.
Koncert je doplněn minivýstavou právě onoho litevského malíře Čiurlionise.
Maf
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad