Opravdu mezinárodní večer v Českém centru

Maf 10 2015 MČK česky

Už dlouho jsme avizovali první pořad letošní sezony, další z našich Hovorů bez hranic. Chtěli jsme jím navnadit diváky na budoucí film o zajímavých Češích z Vancouveru, který se právě zpracovává. Snad se to "vnadění" podařilo...

Návštěvníků zvědavých na další České kořeny přišlo hodně - a úžasné bylo především jejich složení. Krom hlavního hosta z Vancouveru, pana Erika Sovy, který do Prahy přiletěl v těchto dnech a beseda se vlastně konala na jeho počest (je totiž hlavním sponzorem vznikajícího filmu), jsme mohli přivítat i druhého sponzora, Mirka Ondráčka (firma Banar) z Moravy, a s ním jeho přátele z Luhačovic. Měli jsme samozřejmě i návštěvníky pražské, ale krásné bylo, že se večera zúčastnili (a že zrovna byli v Praze) i někteří z těch, kdo si "zahráli" v našich předchozích dokumentech. Manželé Koutných a Jaroslav Šonský ze Švédska, Dana Seidlová ze Švýcarska a Ruda Cainer z rakouské Vídně. Přišla ale i celá řada dalších hostů, Čechů, žijících v zahraničí. Vše je zdokumentováno ve fotoalbu, které si můžete rozkliknout zde:

https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/CeskeKorenyVeVancouveruBesedaVCeskemCentru5Rijna2015

 

Bylo těžké, ba přetěžké z téměř 2 000 fotografií, které jsme v Kanadě během 19 dnů našeho pobytu pořídili, udělat vypovídající výběr. Ale jakž takž se to snad podařilo - a tak se přítomní mohli seznámit nejen s panem Sovou a jeho osobním příběhem (do Kanady přišel s maminkou a sestrou-dvojčetem již jako 17letý, dnes vede vlastní úspěšnou firmu a na tuto krásnou zemi nedá dopustit), ale mohli se i potěšit krásnými pohledy na vancouverské pobřeží, na samotné město, také nahlédnout do Victorie, hlavního města Britské Kolumbie, a především se seznámit ve zkratce s těmi, o kom náš příští film bude pojednávat. A konstatovat, že jsou to osobnosti opravdu zajímavé a snad je tedy zvědavost na místě.

Beseda byla zpestřena ukázkou z nastudování Prodané nevěsty Bedřicha Smetany na vancouverské univerzitě - katedře operního zpěvu, s čímž pomáhala paní Milena Jandová, účastnice našeho filmu..

A také malým nahlédnutím (z DVD) do vancouverského Divadla za rohem, kde vynikající inscenaci Hrabalovy Hry Obsluhoval jsem anglického krále... před několika lety nastudoval a hrál Dr. Josef Skála.

Podvečer uzavřela pozdravem také ředitelka Kanadsko-české obchodní komory, paní Alexandra Brabcová, za jejíž podporou našemu projektu také děkujeme.

Pak už přišel čas na diskusi o všech možných zkušenostech ze života tady i "tam" - at´už šlo o Kanadu, USA, Itálii, Švédsko či jinou zemi, odkud byli naši hosté... u sklenky vynikajícího vína, které darovala firma Banar Mirka Ondráčka, a nad rozplývajícími se koláčky, které dovezla Pavlínka Gajdošíková z Luhačovic.

Beseda pokračovala ve volném stylu - a v počtu cca 10 účastníků - ještě i po skončení pořadu v nedaleké hospůdce.

 

Za pozornost našemu projektu děkuje Martina Fialková, a na dálku všechny zdraví také Tomáš Kubák, kameraman a režisér, který nyní na filmu usilovně pracuje, a Hanka Toupalová, která nám pomáhala při natáčení.

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012