Bronislava Volková - verše a koláže

Maf 10 2015 česky

Básnířka Bronislava Volková, která v poslední době střídá svůj americký domov častěji s tím českým, přednášela své verše doprovozené vlastními kolážemi na jednom z večerů Společnosti pro vědy a umění v Akademii věd. Pořad nazvala Vzpomínky moře.

 

Posluchárna s pověstným číslem 206, vyzdobená mimo další umělecká díla skvostným Hynaisovým obrazem Paridův soud, se ponořila do svátečního ticha, když zněly básnířčiny verše.

Chvěju se jako strom v zimním větru.

Sténám úpěnlivě a hořce v zapomnění snů,

ale potom náhle vracím se do těla vždy znovu srdcem,

když už jsem nedoufala.

Zním v Bohu jako malá flétna

jako bůžek v čelistech tmy

a probouzím se svěží do přítomna.

Vyháním zlé duchy

kteří už dávno nevědomky ztratili svou moc.

Nořím se do dásní svých děr abych z nich vyplula celá,

omytá jako pravdomluvná luna v nocích divuplných sfér.

 

Z Proměn, 2000

Jsou to verše bytostně niterné, reflektující svět kolem nás, americký i český, současnost i minulost, obojí s puncem zkušenosti života "jinde", života v emigraci, ale dnes už i návratu "domů".

Podobně inspirované jsou i její koláže, které se promítaly v pozadí na velké plátno. jejich hýřivé barvy trochu zanikly v osvětlení prostoru, prospělo by příště velké světlo utlumit a básnířce poskytnout na čtení veršů stolní lampu. I takto však vzbudily náměty koláží dotazy, jak vznikají, a zda souvisejí s tématy básní. Nikoli, byla odpověd´básnířky, souvislosti jsou jen volné... O to zajímavější by bylo vidět, jak by vypadala tvorba inspirovaná konkrétním slovesným dílem.

Vše má však svůj vývoj, tak i verše Bronislavy Volkové, vznikající v běhu času. O procesu tvorby ve svých začátcích a nyní básnířka velmi zajímavě pohovořila v závěru večera.

-------------------

Bronislava Volková, nar. 1946 v Děčíně, vyrostla a vystudovala v Praze. Do exilu odešla r. 1974. Je česko-americká básnířka, sémiotička, překladatelka, esejistka, kolážistka a členka českého a amerického PEN klubu, emeritní profesorka Indiana University, Bloomington, autorka více než dvaceti knih, mnoha článků, próz a esejů. Byla přeložena do deseti jazyků a rovněž obdržela řadu literárních a kulturních cen. Více na bronislavavolkova.com

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012