Stalo se v září... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 10 2015 Aktuality česky

 

 

Uprchlická krize rozdělila Evropu. Jak zpočátku Angela Merkelová nabízela přístřeší a zaopatření všem příchozím, musela změnit názor. Do Evropy totiž neproudí jen utečenci z bojující Sýrie, ale lidé z celého východu - např. z Indie a Afgánistánu! Volného průchodu hranicemi využívají (údajně až v 70%) mladí muži. Už ani tak často nevídáme fotky utrápených žen s malinkými dětmi v náručí, které neděsí. Nejhůř jsou na tom balkánské státy, Maďarsko, Rakousko a Německo. Policie i vojsko jsou v pohotovosti, při rvačkách na hranicích teče krev. Do naší země utečenci nechtějí - putovali by do záchytných táborů. Přesto byly schváleny kvóty s určeným počtem imigrantů pro každou zemi EU, tedy i pro nás (4 306). To však výbušnou situaci nejen nevyřeší, ale ani neuklidní!

O nebezpečí narůstajícího konfliktu se Sýrií v centru dění jednal v USA prezident Obama s prezidentem Putinem. Zjistili, že se nedohodnou. Putim drží syrského prezidenta Asada (a už mu ruský parlament schválil vyslání vojsk na „zahraniční misi”), Obama je pro Asadovo sesazení. Prezident Miloš Zeman vystoupil na půdě OSN s požadavkem na vytvoření celosvětové armády protiteroristických oddílů. Bez tanků a děl, ale s nejlepší technikou, za pomocí tajných služeb. Eliminovat (tj. zabít) vůdce teroristů. Mluvil deset minut, anglicky a tradičně z patra.

Prezident Zeman navštívil Čínu, kde se setkal s ruským prezidentem Putinem. Zlatí hoši, už se jim stýskalo! Oba státy mají eminentní zájem na hospodářských vztazích s asijskou velmocí. Zeman má pro tuto oblast u nás proslaveného „experta na všechno” Jaroslava Tvrdíka, který má vzácnou schopnost nic nedokázat (ačkoli ... dokázal přivést ČSA k bankrotu a to neumí hned tak nějaký blbec!).

Kancléř Vratislav Mynář po letech odkladů a mlžení musel přiznat, že Národní bezpečnostní úřad mu nedal prověrku na „přísně tajné”. Problematické jsou totiž jeho dřívější příjmy. Prezident Zeman mu však poradil, aby se odvolal a odvolal a odvolal... A kdyby to nevyšlo, tak že by se pro něj určitě našlo na Hradě důstojné místo!! Že by Mynář opravdu věděl něco nebezpečného o financování páně Zemanově prezidentské kampaně?

Zemřel Radim Palouš (91), výsostná osobnost Sametové revoluce, který stál v Laterně Magice po boku Václava Havla. Spolu dokázali Občanské fórum přetvořit z revoluční organizace na organizaci tvůrčí a předurčit tak náš další vývoj. Byl prvním polistopadovým rektorem pražského vysokého učení Karlova.

Prahu navštívil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Na Hradě však nevisela vlajka vlajka této organizace, ale OSN. No, modrá jako modrá... Mluvka Jiří Ovčáček prohlásil, že to „neprojde zcela volně”! Posléze následovala ostuda s vlajícími rudými trenýrkami, což už jsme komentovali. Nebylo by lepší přestěhovat osazenstvo Hradu do bohnického blázince?

Svátek sv. Václava připomněla tradiční pouť ve Staré Boleslavi. O spolupráci při rozkvětu města v tyto dny jednalo zastupitelství, staroboleslavská kapitula a pražské arcibiskupství. Na opravu architektonických památek ( především baziliky sv. Václava a kostela Nanebevzetí Panny Marie) budou využity evropské peníze.

Brzo to bude sto let, co vznikla svobodná Československá republika. Vláda uvažuje o tom, že by se na Brněnském výstavišti konala velká výstava, o které teď premiér Sobotka bude jednat se Slováky. Bylo by to připomenutí historie Československa v oblasti kultury, průmyslu a sportu. Politické problémy by zůstaly stranou...

Na post místopředsedkyně hnutí ANO rezignovala Radmila Kleslová. „Jsem unavená, vzdávám to” prohlásila po týdnech bojů ve své straně v obvodu Prahy 1. Zůstává však starostkou naší Prahy 10. Ó, my se máme!

Do České republiky byl z USA vrácen za doprovodu pěti agentů FBI Kavin Dahlgren. Ten v květnu 2013 vyvraždil v Brně čtyřčlennou rodinu příbuzných, u kterých bydlel. Stačil uprchnout.V USA by souzen nebyl, americká justice soudí jen činy spáchané na jejím území.

Slavný gangster Radovan Krejčíř chtěl uprchnout z jihoafrické věznice. Když v roce 2005 zmizel ze své vily v Černošicích komandu policistů, proč to nezkusit znovu? Razie ve věznici objevila v jeho cele: pistoli s několika náboji, nůž, pepřový sprej, taser, deset mobilních telefonů, paměťovou kartu šroubovák a zápisník se jmény svědků a soudců. Zřejmě cíle vražd. Podplatil spoluvězně i hlídače, přiletět pro něj měla helikoptéra. Krejčířova matka, žijící v Česku, nabídla za pomoc k útěku 50 milionů randů (53 milionu korun)!

Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř oslavil sedmdesátiny. Je v našich myslích nezvratně spojen s e Zdeňkem Svěrákem - ale on byl výjimečným muzikantem ještě před tím!

Do Prahy se přijel podívat šestiletý Ashya King, kterého před rokem v pražském Motole ozařovali s nádorem mozku. Protonové centrum jej šest měsíců léčilo, přestože mu nikde jinde nedávali naději na přežití. A chlapec chodí, mluví, a směje se...

Pár měsíců po smrti sira Nicholase George Wintona (106) vydala Česká pošta známku s jeho portrétem. Dcera Barbara kvůli tomu přijela do Prahy, byla dojata a velmi chválila práci malíře a grafika Zdeňka Netopila. Británie vydá podobnou známku příští rok.

Bez velké slávy a šampaňského byl po mnoha letech odkladů otevřen pražský tunel Blanka. Měří celkem 10,5 km, pod zemí vede 7,8 km. Zatím stál 43 miliard korun a stejná suma bude vynaložena na další projekty s tunelem související. Ještě, že se do betonu nemusejí míchat vejce jako do malty Karlova mostu - to bychom trpěli podvýživou ještě deset let!

A tradiční dobrá zpráva na konec: naše zlatá děvenka Jana Nečasová-Nagyová bude muset doplatit darovací daň ve výši    706 000 Kč. Ona totiž za své přímluvy a laskavosti dostala jako tajemnice ( pardón, ředitelka!) sekretariátu premiéra Nečase od prosebníků dary (hlavně šperky a kabelky) v ceně asi 10 milionů korun! Kupovali lobbisti, ministři i miliardáři...

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012