Nová divadelní sezona v Praze začíná

Olga Szymanská 9 2015 Kultura česky

Olga Szymanská připravila pro vás výběr z dlouhé řady premiér i stálic pražských scén

 

Národní divadlo -Činohra

V rytmu swingu bije srdce mé - dle pamětí Jiřího Traxlera Já nic, já muzikant (1980) a nová knihy Já nic, já muzikant... na penzi (2008) o osobnosti pamětníka jde o svědectví střetnutí svobodného ducha jazzu-swingu se totalitními režimy, nerovného boje lidské svobodomyslnosti hudbou s tendencí člověka spoutat. Režisér, herec, zpěvák, dirigent Ondřej Havelka se v adaptaci soustřeďuje na dobu zlomu-mezi nacismem a komunismem. Revue, která téma pojímá slovem, hudbou a zpěvem, je projektem zobrazujícím pohnuté dějiny státu z originálního úhlu pohledu a originálním způsobem.

Režie a hudební dramaturgie: O. Havelka, Scéna: M. Černý, kostýmy: K. Štefková, hudba: J. Traxler, A. Jindra, J. Šíma, J. Ježek, aranžmá a hudební nastudování: J. Šafr, J. Bartoš, choreografie: J. Hanušová, J. Kabelka, dramaturgie: Marta Ljubková, Martin Urban

 

 

Balet Národního divadla

Zahájí sezónu premiérou

Louskáček a Myšák Plyšák - po deseti letech úspěšné verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose jde o inscenaci nová, jejímž tvůrcem je P. Zuska, choreograf a umělecký šéf Baletu ND - Národní divadlo (prosinec 2015)

Sněhová královna - baletní ztvárnění známé pohádky H. Ch. Andersena. Kromě náročných tanečních partů a pohádkové scénografie se diváci mohou těšit na krásnou hudbu Sergeje Prokofjeva - Státní opera Praha (březen 2016)

Vertigo – komponovaný večer reprezentující esenci díla trojice významných a specifických současných evropských tvůrců tanečního divadla. Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana. Magická kombinace lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity může vyvolat pocity závratě – tedy Vertigo! - Nová scéna (červen 2016)

Na repertoáru zůstávají oblíbená díla: Čarodějův učeň, Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, Česká baletní symfonie II-Národní divadlo, Romeo a Julie plus La Bayadère-Státní opera a Decadance izraelského choreografa O. Naharina-Nová scéna.

 

 

Městská divadla pražská

Nová představení - velké oslavy 100. výročí Divadla Rokoko doprovázené řadou akcí - oblíbená Soirée, Dámské jízdy, Herecké kurzy pro neherce, Představení pro nezadané, 5. ročník Vánočního festivalu (začátek prosince)

Divadlo Rokoko slaví 100. výročí svého založení. Městská divadla pražská budou toto jedinečné jubileum připomínat od září do prosince. Pod akcí nazvanou „100 let ve 100 dnech!“ chystají unikátní publikaci mapující umělecké aktivity divadla od počátků po současnost, putovní výstavu archivních fotografií-některé k vidění poprvé, kvízy, soutěže, slevové akce pro návštěvníky. Oslavy vrcholí v prosinci speciálním představením plným významných hostů.

 

 

Divadlo ABC

Jubilejní představení Sherly Valentine - v hlavní roli S. Stašová (září 2015) !

Na miskách vah - režisér P. Svojtka nastudoval strhující drama R. Harwooda o hledání pravdy a společenské zodpovědnosti umělce v totalitní společnosti - Divadlo ABC (listopad 2015).

Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách - V březnu připravil režisér M. Hanuš hudební komedii, která poradí, jak předcházet partnerským krizím. (březen 2016)

Evžen Oněgin - slavný milostný příběh nenaplněné lásky, hledání smyslu a životního cíle dle A. S. Puškina má v režii P. Khek (červen 2016)

 

 

Divadlo Rokoko

Hodina před svatbou - španělské drama P. Riery ukazuje, jak finanční a obchodní zájmy devastují rodinné vztahy v režii O. Zajíce (listopad 2015)

Noc bláznů - komedie od L. Nowry režíruje Pavel Khek (březen 2016)

Strýček Váňa - tragikomedie o nekonečné lidské duši a promarněných životech A. P. Čechova v režii Petra Svojtky (červen 2016)

 

Soirée Lucie Pernetové (17. října), pak každý měsíc

Setkání s tvůrci po představení, kdy se diváci mohou zeptat herců a tvůrců na vše, co je o inscenaci zajímá, a dozvědí se perličky ze zákulisí. Na začátek prosince se pak v divadlech ABC a Rokoko chystá již 5. ročník Vánočního festivalu.

 

Divadlo Rokoko slaví 100. výročí svého založení akcí „100 let ve 100 dnech!“

připomene jubileum unikátní publikaci mapující umělecké aktivity divadla od počátků po současnost, putovní výstavou archivních fotografií-některé k vidění poprvé. Kvízy, soutěžemi, slevovými akcemi pro návštěvníky. Oslavy vrcholí speciálním představením plným významných hostů (vše září-prosinec 2015)

 

 

Divadlo pod Palmovkou

Uvítá vás již ve svých původních zrestaurovaných prostorách.

Spolupracovníci - černá groteska o jedné absolutně nemožné spolupráci od J. Hodgea, v režii M. Langa.

Ironická komedie o odpovědnosti za své činy i nejrůznějších nástrahách, které čekají na člověka v každé době. Dráždivě moderní „faustiáda“ se důmyslně dotýká událostí závěru života velkého sovětského spisovatele M. Bulgakova čelícího perzekuci. Chytrý britský humor spojuje skutečné události s momenty zcela fiktivními. Pro úspěch při svém prvním londýnském uvedení byla hra oceněna prestižní Cenou Laurence Oliviera za nejlepší novou hru (říjen 2013)

 

 

Švandovo divadlo

Zabít Johnnyho Glendenninga - groteska D. C. Jacksona, režíruje D. Hrbek, připomíná drsná dramata Martina McDonagha i filmy Quentina Tarantina, zároveň však navazuje na nejlepší tradice starých dobrých gangsterek. V Hrbkově režii a se známými songy světových kapel, prostoupená suchým skotským humorem (říjen 2015) ve Velkém sále Š. divadla

 

Pankrác ´45 - inscenace mapuje dobu, kdy se ve vězení mohly potkat L. Baarová a A. Mandlová, ale také H. Krupková, dívka v odboji parašutistů a židovka Julča, prošlá Osvětimí. A ještě pátá žena. V napínavém příběhu se těšme na herecké výkony ústřední pětice: A. Mandlová-K. Cibulková, L. Baarová-R. Derzsi, H. Krupková-E. Josefíková, Julča-A. Buršová a Tajemné žena-B. Pavlíková. Hra dramaturgyně M. Kinské vychází ze skutečných událostí, v její režii (listopad 2015) ve Studiu  Š. divadla.

 

Betonová zahrada - šokující prvotina I. McEwana (1978 ) v mnoha překladech, zfilmována (1933). V prvním jevištním zpracování mimo Velkou Británii. Podivuhodný příběh o křehkosti i hrůzách dospívání v režii D. Gombára. Autorkou divadelní adaptace bude tentokrát jedna z nejvýraznějších spisovatelek střední generace Petra Hůlová (leden 2016) ve Velkém sále Š. divadla.

 

Prokletý básník a úsměv muže z léčebny

Baal - divadelní prvotina slavného B. Brechta. Hrdinou je básník, který se vysmívá společnosti a morálce, sám je však nositelem nejhorších lidských vlastností. Hru nastuduje režisér M. Němec (březen 2016) ve Studiu Š. divadla

 

Úsměvy smutných mužů - první divadelní adaptace knihy J. Formánka, líčící vlastní zážitky z protialkoholní léčebny. Cesta do hlubin mužské duše přináší mrazivé okamžiky, úlevu, očištění, humor a sebeironii, které se v popisech boje se závislostí vyskytují výjimečně. V režie D. Gombára jde o projekt pro celý herecký soubor Švandova divadla (květen 2016) ve Velkém sále Š.divadla

Foto: La Bayadere - Alina Nanu a Miho Ogimoto (Balet ND)

fotografoval Pavel Hajný

 

Redakce i autorka Olga Szymanská vám přeje krásné divadelní zážitky v Praze

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012