Jiří Winter – Neprakta a Hrdý Budžes na programu Židovského muzea

Maf 9 2015 Kultura česky

Většina lidí si při vyslovení jména Neprakta vybaví časopis Dikobraz a charakteristické postavičky. Jméno Jiřího Wintera, mladého odbojáře, jehož rodina z otcovy strany byla během holocaustu téměř celá vyvražděna, většinou nikomu nic neříká. S jeho tvorbou se můžete seznámit na výstavě zcela neznámého „Neprakty“, člověka a výtvarníka Jiřího Wintera.  Výstava se koná od 8. září do 22. října.

Neopěvovaní hrdinové – Židovští vojáci ve druhé světové válce? Téma druhé světové války obvykle evokuje mnoho slovních spojení – holocaust, nacismus, koncentrační tábory nebo příběhy o slavných bitvách. Jen málokdo však mluví o 1,5 miliónu židovských vojáků, kteří sloužili ve spojeneckých armádách. Na širší kontext tématu židovských vojáků během 2. světové války, ale i na některé konkrétní příběhy s důrazem na české a americké židovské vojáky, se zaměří Aya Ruzycki z Humboldtovy university v Berlíně. Přednáška 9. září je v angličtině, ve spolupráci s University of New York in Prague.

Výstava i přednáška se konají v auditoriu Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, 3. patro, vždy od 18 hodin. Vstup volný.

Hrdý Budžes - Jakou úlohu hraje judaismus, židovská identita nebo šoa v románech současné české spisovatelky Ireny Douskové a v životě její literární postavy Heleny Součkové? O tom bude s Irenou Douskovou rozmlouvat publicista a komentátor ČRo Plus Jan Fingerland. Ukázky z autorčiných textů přečte herečka Barbora Hrzánová.  Koná se 9. září od 19 hodin v nově zrenovované Maiselově synagoze, Maiselova 10. Vstupné  90 Kč. Maiselova synagoga tak po čase znovu ožije, těšit se můžete i na další zajímavé pořady, které zde Židovské muzeum chce nabízet.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012