Česko-lucemburská hudební spojení

-red- 9 2015 Kultura česky

Ze zpráv od pana Geoffa Pipera, našeho čtenáře a také podporovatele z Luxemburgu, jsme se dozvěděli, že se zde nedávno s jeho výrazným přispěním představily dvě přední české umělkyně. Geoff Piper je totiž známým mecenášem, jehož velkým zájmem je česká hudba, kterou přiváží do Luxemburgu a propaguje ji v zemi, kde žije, i jinde. Ale nejen to, pan Piper podporuje také koncerty či nahrávky CD „svým“ hudebníkům i v Česku. A loni byl dokonce u založení nového festivalu v krásném lázeňském městečku Karlova Studánka. Letos se koná – právě v těchto dnech 1. -6. září – již jeho druhý ročník.

 

Již 27. 8. vystoupila v lucemburském Echternachu Kateřina Chroboková, vynikající varhanice a cembalistka.

28. -29. 8. měla zde pianistka Jitka Čechová svůj mistrovský kurz

 

A na jaké koncerty, podporované Geoffem Piperem, můžeme zajít u nás v Česku?

 

V říjnu se v Praze koná koncert mezzosopranistky Evy Garajové se sopranistkou Ivonou H. Šaturovou v doprovodu skvělého pianisty Mariana Lapšanského. Eva Garajová vystoupí také s Virtuosi di Praga.

 

Další vynikající pěvkyně, Karla Bytnarová, vystoupí v listopadu se souborem Martinů Strings Prague.

 

V prosinci pak zahraje Kateřina Chroboková v kostele sv. Salvátora, Eva Garajová s violistkou Jitkou Hosprovou na Kampě a harfenice Kateřina Englichová s violoncellistou Jiřím Bártou na zahajovacím koncertu Pražských můz.

 

Další koncerty s podporou pana Geoffa Pipera se již připravují i pro rok 2016, kdy se mj. uskuteční i slavnostní koncert k výročí Karla IV. s podporou G. Pipera a Českého velvyslanectví v Luxemburgu. Vystoupí na něm Karla Bytnarová.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012