Všem jazzmannům

9 2015 Kultura česky

Odhalení nového webu Jazzová sekce 1971­ - 1988

 

Odhalení proběhlo v rámci Jazzmánie Vladimíra Kouřila 1. září v prostorách UNIJAZZu Jindřišská 5, Praha 1

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století fungovaly v Československu významné svobodomyslné proudy. Patřilo k nim dění mezi ochránci přírody, ve sféře duchovní, kolem Charty 77, undergroundu a v širokém spektru kultury především působení Jazzové sekce. A právě Jazzové sekci se bude tento web věnovat.

Její historií ohraničené 30. říjnem1971, kdy proběhla ustavující konference Jazzové sekce až propuštěnímposledního z vězněných členů jejího výboru – Karla Srpa – z kriminálu 1. ledna 1988. Existuje řada materiálů a svědectví o práci Jazzové sekce, které jsou neuspořádaně rozptýleny v dostupných veřejných archivech, nebo zatím nedostupné v soukromých archivech. Na připravovaném webu je prostor tyto materiály a svědectví pro všechny zájemce i badatele přehledně soustředit na jednom místě v digitální podobě.

Historie Jazzové sekce ale není jen to obrovské množství koncertů, přednášek, divadel,výstav, publikací a ostatní činnosti, ale také a možná především, ji tvoří osudy jednotlivých lidí a celého společenství, které Jazzovou sekci tvořilo, obklopovalo. Členů výboru, redakce, aktivistů, členů z celého Československa... jedno v jaké podobě činnost Jazzové sekce podporovali..

Důležité je, že se kolem značky Jazzová sekce tehdy sešlaopravdu výjimečná skupina odvážných svobodomyslných kulturymilovných lidí, kteří tohohodně znali, uměli a ještě více se v Jazzové sekci společným dílem naučili. Dnes těch tehdy rozvinutých znalostí a dovedností dál využívají ku prospěchu naší společnosti narůzných místech kulturního a společenského života.

 

Tomáš Křivánek

tomas.krivanek@jazzova­sekce.cz

http://www.jazzova-sekce.cz

https://www.facebook.com/JazzovaSekceSH

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012