Stalo se v červenci 2015...a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 7 2015 Aktuality česky

Celá Evropa je zděšená přílivem imigrantů. Jsou to tisíce lidí, kteří touží po lepším životě. Nikdo neví, co s tím. Nejhůř jsou na tom Francie a Velká Británie. Tunel v Calais je pro běžence cestou do ráje. Utíkají pěšky, věší se na kamiony. Evropa se sice snaží identifikovat jednotlivce a poslat je zpět, není však podle čeho. Skoro nikdo ze zadržených se nehlásí ke své rodné zemi, doklady zahodili na počátku cesty. Většinou neumějí žádný kontaktní jazyk. Mnozí si dokonce vybírali cílovou zemi podle katalogu. Ano! Převaděči „zaručili” např. v Nizozemsku, že pokud tam dostanou jejich zákazníci azyl, stát jim dá dům. Samozřejmě, že i zaplatí poplatky a navíc přidá štědré kapesné - až 1600 eur na rodinu! Vzhledem k tomu, že běženci jsou z 90 % nezaměstnatelní. svíjí se celá střední a západní Evropa ve strachu, co bude: zítra, za týden... A do toho nemilosrdně praží slunce!

Ve Studénce došlo k tragické nehodě: na železniční přejezd vjel navzdory výstražnému červenému světlu řidič polského kamionu. Do něj narazilo ve stokilometrové rychlosti Pendolino. Vážná zranění utrpělo na dvacet cestujících, tři zemřeli, vlakvedoucí byl pomlácený a přišel o nohu. Řidič stačil utéct a nyní je ve vazbě. Prý si myslel, že stihne projet!

V údolí Bikáa v Libanonu zmizelo pět Čechů: obhájce u nás souzeného Libanonce Jan Švarc, bezpečnostní expert Martin Psík, překladatel Adam Honsi a reportéři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Řidičem jejich dodávky byl (to je ale náhoda!) bratr onoho souzeného obchodníka se zbraněmi a kokainem!!

Náš pan prezident zase dokázal, že patří k příznivcům hospod IV. cenové skupiny. Nechal se dobrovolně vyfotografovat v mokrých trenclích s vyvaleným břichem. Možná, že chce vypadat svěže v Pekingu, kam jako (zřejmě) jediný evropský státník přijede na oslavu konce II. světové války v Asii.

Tři dny trvala závěrečná řeč Davida Ratha, obviněného z úplatkářství (vzal 16 milionů, slíbených měl 22 milionů). Dostal 8,5 roku. Jistě se odvolá, přitom na jednání je připravena další „plnohodnotná” causa s panem doktorem v hlavní roli!

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka podepsali dohodu, podle které bude církvi vrácen Jiřský klášter a Mockerovy domy na Pražském hradě. Na oplátku už církev nebude mít v této lokalitě další požadavky.

Zase jsme se loučili s lidmi, kteří nás provázeli životem. Odešel famózní fotbalista Josef Masopust (84) a rozloučení s ním na jeho Julisce bylo jako zamávání poslednímu z generace sportovních gentlemanů. - Zemřel slovenský herec Ivan Palúch (75), princ Bajaja a jeden z hlavních hrdinů slavného filmu Markéta Lazarová. - Rozloučili jsme se s prvním polistopadovým soukromým nakladatelem Ladislavem Horáčkem (68). Že jeho jméno neznáte? Ale knihy z nakladatelství Paseka jistě ano: patří k těm nejlepším na trhu! - Hudební i politickou scénu opustil Ladislav Kantor (69). Patřil k nejvýraznějším osobnostem posledních desetiletí. Jeho názory mnohému pily krev, protože vedle něj vypadal jako ehm, ehm... - My, co nade vše milujeme klavírní tvorbu, jsme obrečeli Ivana Moravce (84). Patřil k nejlepším světovým interpretům, v Chopinovi nebyl překonán. Jeho krédem byla vřelá úcta k autorovi a odpor k divadýlku na pódiu. - Náhle odešla famózní krasobruslařka, naše jediná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová. Od padesátého roku žila v emigraci, celý sportovní svět ji obdivoval, jen českoslovenští soudruzi o ní nechtěli nic slyšet. - Sylva Turbová (67) patřil k našim nejkrásnějším herečkám. Nedala se zlákat k rolím naivek a magazínových pusinek, hrála charakterní role ve slovenském i českém Národním divadle. Hodně a výborně dabovala.

Připomínali jsme si 600 let od upálení Mistra Jana Husa. Dávno budou zapomenuti „slavní” české současnosti, jeho odkaz nikoli. Jen se obávám, že posledními, kdo byli schopni se přiblížit silou skutku jeho odkazu, byli studenti Jan Palach a Jan Zajíc.

Hvězdou 50. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se stal americký herec Richard Gere. Od Jiřího Bartošky dostal Křišťálový pohár, od fanynek neutuchající potlesk a nadšený jekot!

Petr Kramný, který je obžalován z vraždy své ženy a dcerky na dovolené v Egyptě, pravděpodobně kvůli rodinným neshodám chtěl zemřít také. Nenašel však k tomu odvahu. Chudinka, co kdyby to bolelo? Zato slzy, ty dokáže ronit podle potřeby!

České děti se stále více opíjejí. Opilých už bylo 43 % kluků a 41 % holek do 15 let. Čtvrtina z nich to dělá pravidelně nejméně jednou týdně. V tomto jsme bohužel první v Evropě!

Tradiční dobrá zpráva na konec: vedra nesvědčí klíšťatům! Ta sice mají ráda vedro, ale k tomu i vlhko. Konečně jeden nepřítel na ústupu. Horší je, že tak hrozné teploty nesvědčí ani myšlení, ani sexu!

Protože také srpen bude horký, přeji vám alespoň mír v duši.

Venda Šebrlová

 

Česko se také potýká s nedostatkem vody - na snímku vyschlé koryto potoka pod Ruprechtickým Špičákem na Broumovsku - foto M. Hužvárová

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012