Sám proti všem

Venda Šebrlová 7 2015 Aktuality česky

Sám proti všem

Byl jeden Rath - a ten byl rád - když ho měl každý rád... Jenže to bylo v době, kdy byl „jen” doktorem. Pak, během své politické kariéry, přišel na to, že mnohem zajímavější je, když se ho lidi bojí. Kvůli moci a kvůli penězům.

Teď je exhejtman, exposlanec a vypadá to, že bude i exsvobodný. Ve čtvrtek 23. července totiž dostal po vyšetřování, které trvalo 1165 dní (!), flastr za korupci v zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Měl by si odsedět 8,5 roku vězení. Byl hlavním osobou, jeho komplici Kott a Pancová už vědí od února, že budou sedět 7,5 roku. A že jim bude zabaven majetek.

David Rath, který se v posledních měsících nechával fotit převážně v doktorském plášti a stetoskopem kolem krku, neměl čas přijít k soudu. Nechal se slyšet, že už je stejně všechno dávno domluvené proti němu a že se raději věnuje svým pacientům na poliklinice v Hostivici. Tam jakoby se lidé rozdělili podle věku: pro starší to je dobrotivý pan doktor (jako seriálový primář Sova), ti mladší připouštějí, že asi nebyl souzen pro nic za nic.

Jenže kromě toho (zatím uzavřeného) případu Ratha čeká ještě další problém: podivné zakázky ve spojení s kladenskou, mladoboleslavskou a kolínskou nemocnicí. Zatím má dokumentace skoro 20 tisíc stran a jejich prostudování bude prý trvat dva roky!

Mezitím se ukřivděný pan doktor bude odvolávat proti rozsudku z první kauzy, bude se to táhnout a táhnout. Státní žalobce Petr Jirát se (stručně řečeno) vyjádřil v tom smyslu, že Rath si bude dál dělat ze soudů legraci a producírovat se jako oběť. A když nebude zbytí, tak se ztratí v zahraničí.

Jo, zahnout kramle jde, pokud máte dost peněz. A že je Rath má, o tom snad ani jeho největší přítel nepochybuje. Ne v krabicích od vína nebo pod podlahou, ale pěkně ulité v zahraničních bankách. Na účtech firem, kde jeho jméno nefiguruje. „Tipuju to na stovky milionů korun” říká v rozsáhlém materiálu v Lidových novinách Petr Jirát.

Neoficiálně se mluví o sumě 675 milionů. Vždyť už to vyšlo tolika šejdířům, tak proč ne jemu? Rath je kroutícím se hadem v ruce Spravedlnosti. Nevíte, kdo by jí pomohl?

Venda Šebrlová

 

(Tento článek napsala autorka hned po soudním jednání, ale z technických důvodů se dostává na web až dnes. Mezitím proběhly v denním tisku úvahy o tom, že Rath byl odsouzen, protože "neměl ktrytí", prý už naštval kdekoho z mocných. Ovšem ti zloději z politických výšin, kteří krytí mají, mohou krást dál. Bylo by fajn, kdyby se v některém z nich hnulo svědomí natolik, že by poslal dvacet milionů do Klokánku, který má z nedostatku této částky zaniknout. Ten na rozdíl od nich "kryje" opuštěné děti.  (Problém je v tom, že slovíčko svědomí gauneři neznají.)

ES

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012