Rybáři odlivu

Vladimír Stibor 7 2015 Knihy česky

Na začátku prázdnin vyšel almanach českých básníků 2015

 

Ve středu 1. července od 17. hod. v pražské výstavní síni Portheimka měla křest kniha, do níž přispěli čtyři autoři žijící na Sedlčansku. Jedná se o celostátní básnický almanach Rybáři odlivu, navazující zcela volně na dva minulé ročníky. Letošní poetická antologie, jež vychází v kamenném nakladatelství Milan Hodek Hradec Králové, by měla být dostupná v knihkupectvích distribuční sítě Kosmas nejenom v Praze, ale po celých Čechách, ale i na Moravě i Slezsku.

 

Kniha je průřezem soudobé české poezie bez ohledu na věk básníků, dosavadní jejich tvorbu či příslušnost k různým nakladatelským domům či časopisům, jak tomu nejednou bývá v české kotlině nemilým zvykem. Jediným měřítkem byla kvalita zaslaných textů. V almanachu, v němž se sešlo třiaosmdesát spisovatelů, najdete tvorbu známých tvůrců, například básníka Jiřího Žáčka, psychiatra a spisovatele Jana Cimického, úspěšné výtvarnice a autorky knih o umění Karly Cikánové, Jarmily Hannah Čermákové, Karla Dachovského, Romana Szpuka, Luciány Křížové aj. Celou knihu včetně obálky ilustračně vyzdobila výtvarnice a malířka Alena Stiborová.

 

Pověst almanachu, aniž by ji provázela jakákoliv reklamní kampaň, se během posledních několika let dostala de facto i do vzdálenějšího světa. Svou poezii nabídli i Češi žijící a píšící za hranicemi naší vlasti. Jejich příspěvky přišly z USA, Německa, Švédska, Dánska, Slovenska i z chorvatského Daruvaru, kde dodnes žije početná česká menšina, jež dokonce vydává svůj časopis Jednota i knižní kalendáře. Edičně knihu měl tu čest připravit i nachystat autor této zprávy. Na slavnostním uvítání do života přednesl verše bard české Poezie Mirek Kovařík, zahrál mladý hudebník a básník Mike Perry. Úvodní motto Rybářů odlivu protéká celým básnickým sborníkem jako pověstná ponorná řeka. Když voda opadne, zase se vrátí.

 

Vladimír Stibor

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012