Dědictví Karla Velikého

Raný středověk jako kolébka evropské kultury
Výstava, která vznikla v rámci projektu Kolébky evropské kultury, byla představena již v belgickém Ename a italské Ravenně. Nyní máme možnost ji vidět na Pražském hradě.
Expozice přibližuje raný středověk jako dobu, v níž se odehrávaly významné podněty pro vznik a vývoj evropských národních a lokálních identit. Kdy Karel Veliký svými novými sjednocovacími procesy nastolil období, označované jako karolinská a otonská renesance. Období ekonomického, uměleckého a intelektuálního rozmachu, kdy se do kontextu kulturní a politické Evropy dostaly i naše země. Zamýšlí se nad společnými i rozdílnými kořeny a nad vzájemnou inspirací. Vede k úvaze, z jakých mnohých úhlů lze na evropskou historii pohlížet.
Pražskou výstavu korunují exponáty z Nizozemí, Belgie, Německa, Slovenska, Slovinska, Italie a Chorvatska. Poprvé jsou vystaveny významné památky z českých sbírek, včetně nově kompletně zrestaurovaných nálezů z unikátního pohřebiště v Lumbeho zahradě na Pražském hradě.
Výstava, připravená Archeologickým ústavem AV ČR - otevřena do 14. 10 2015
v Tereziánském křídle a Románském podlaží Starého královského paláce na Pražském hradě - v rámci expozice Příběh Pražského hradu.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad