Alice Masaryková (1879–1966) a podpora umění

Nejstarší dcera prezidenta T. G. Masaryka PhDr. Alice Masaryková se významně podílela i na vzniku sbírky uměleckých děl Pražského hradu.
Po smrti své matky plnila úlohu první dámy: stála po boku otce při jeho zahraničních cestách a na Pražském hradě vítala významné hosty. Masaryk chtěl návštěvníkům Pražského hradu zároveň symbolicky připomínat tradiční vysokou úroveň české kultury. Na jeho podnět proto prezidentská kancelář začala nakupovat práce domácích autorů, které na Hradě ve větší míře chyběly. Alice svým názorem či doporučením přispívala k získávání konkrétních děl. Navíc do sbírky darovala díla rodinných přátel – malířů H. Schwaigera a M. Pirnera. Veřejnosti byla známa především jako předsedkyně Československého červeného kříže a velká podporovatelka sociální péče v Čechách. Proto se na ni obraceli lidé, kteří se ocitli v nouzi. Taktéž umělkyně, například A. Macková či M. Vořechová-Vejvodová. Zakoupením malby O. Lebedy pomohla Alice vdově po profesorovi historie J. Gollovi. Díky podpoře doktorky Masarykové se tak podařilo pro Pražský hrad získat řadu velmi kvalitních děl českého výtvarného umění 19. a 20. století.
Obrazárna Pražského hradu – do 7. 11.2015
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad