Co píší z Lucemburska

Vazena redakce,
dovolte mne, abych Vas informoval o tom, ze v Lucembursku existuje dlouha desetileti velka ceska komunita v ramci vice nez pul stolete cestne, slusne a reprezentativni spolecnosti Cesko-slovensko-lucemburskeho pratelstvi..............
Nase spolecnost bude s velkou radosti podporovat a organizovat v roce 2016 mnoho ruznych aktivit jak v Ceske republice, tak v Lucembursku k nadchazejicimu 700letemu vyroci Karla IV., ktery je po otci z Lucemburska. S radosti bychom uvitali aspon symbolickou a moralni podporu ze strany Vaseho casopisu.
S velkou radosti vas zveme mezi nas a budeme se jenom tesit na Vasi, aspon medialni podporu a ucast.
.................
Srdecne zdravime z Lucemburska.
Michal Wittmann
Predseda ATSL ( Cesko-slovensko-lucemburske pratelstvi)
Dovětek redakce:
V Českém dialogu jste již vícekrát četli o aktivitách podporovatele české hudby, pana Geoffa Pipera, Angličana žijícího v Lucemburku, také o manželích Marenčákových, kteří zde žili a aktivně pracovali ve prospěch spolupráce obou našich zemí. To už je ale několik - více - let a Marenčákovi žijí opět v Česku.
Tento nový mail z Lucemburska nás inspiruje k tomu, abychom se opět začali více zajímat i o tuto - sice malou, ale zajímavou zemi, se kterou máme velmi silnou část společné historie v postavě krále Jana Lucemurského a jeho syna, Karla IV. Ale nejen to.
Od pana Wittmanna se dále dozvídáme, že v Luxemburgu nyní skvěle pracuje nová honorární konzulka, paní Iva Mrázková, nebo že se tam chystá založení další pobočky České školy bez hranic. Další významnou osobností je pan František Šedý, který za své aktivity obdržel dokonce státní lucemburské vyznamenání a byl jmenován Officier de l’Ordre de Mérite du GDL.
A bez zajímavosti není ani to, že jak paní Marenčáková (1999), pan Geoff Piper (2009), tak pan František Šedý (2010), tak i sám pisatel mailu, Michal Wittmann, současný předseda ATSL, jsou nositeli ocenění Gratias Agit, od našeho Ministerstva zahraničních věcí. Tato čestná cena se každoročně uděluje několika osobnostem, které se nezištně a dlouhodobě zasazují o dobré jméno České republiky v zahraničí. Pan Wittmann ji obdržel právě letos - nedávno. Navíc v bavorském Neudrossenfeldu obdržel i Zlatou medaili Karla IV. od Fördergesellschaft für Europäische Kommunikation. Gratulujeme a k tématům z Lucemburska se ještě vrátíme.
Martina Fialková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad