Co píší z Lucemburska

7 2015 Ohlasy a názory česky

Vazena redakce,

dovolte mne, abych Vas informoval o tom, ze v Lucembursku existuje dlouha desetileti velka ceska komunita v ramci vice nez pul stolete cestne, slusne a reprezentativni spolecnosti Cesko-slovensko-lucemburskeho pratelstvi..............

Nase spolecnost bude s velkou radosti podporovat a organizovat v roce 2016 mnoho ruznych aktivit jak v Ceske republice, tak v Lucembursku k nadchazejicimu 700letemu vyroci Karla IV., ktery je po otci z Lucemburska.  S radosti bychom uvitali aspon symbolickou a moralni podporu ze strany Vaseho casopisu.

S velkou radosti vas zveme mezi nas a budeme se jenom tesit na Vasi, aspon medialni podporu a ucast.

.................

Srdecne zdravime z Lucemburska.

Michal Wittmann

Predseda ATSL ( Cesko-slovensko-lucemburske pratelstvi)

 

Dovětek redakce:

V Českém dialogu jste již vícekrát četli o aktivitách podporovatele české hudby, pana Geoffa Pipera, Angličana žijícího v Lucemburku, také o manželích Marenčákových, kteří zde žili a aktivně pracovali ve prospěch spolupráce obou našich zemí. To už je ale několik - více - let a Marenčákovi žijí opět v Česku.

Tento nový mail z Lucemburska nás inspiruje k tomu, abychom se opět začali více zajímat i o tuto - sice malou, ale zajímavou zemi, se kterou máme velmi silnou část společné historie v postavě krále Jana Lucemurského a jeho syna, Karla IV. Ale nejen to.

Od pana Wittmanna se dále dozvídáme, že v Luxemburgu nyní skvěle pracuje nová honorární konzulka, paní Iva Mrázková, nebo že se tam chystá založení další pobočky České školy bez hranic. Další významnou osobností je pan František Šedý, který za své aktivity obdržel dokonce státní lucemburské vyznamenání a byl jmenován Officier de l’Ordre de Mérite du GDL.

A bez zajímavosti není ani to, že jak paní Marenčáková (1999), pan Geoff Piper (2009), tak pan František Šedý (2010), tak i sám pisatel mailu, Michal Wittmann, současný předseda ATSL, jsou nositeli ocenění Gratias Agit, od našeho Ministerstva zahraničních věcí. Tato čestná cena se každoročně uděluje několika osobnostem, které se nezištně a dlouhodobě zasazují o dobré jméno České republiky v zahraničí. Pan Wittmann ji obdržel právě letos - nedávno. Navíc v bavorském Neudrossenfeldu obdržel i Zlatou medaili Karla IV. od Fördergesellschaft für Europäische Kommunikation. Gratulujeme a k tématům z Lucemburska se ještě vrátíme.

Martina Fialková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012