České umění a věda na EXPO

EXPO 2015 – jídlo a energie
Jak nakrmit obyvatelstvo naší planety a jak zajistit dostatek energie – to je hlavní téma Světové výstavy EXPO 2015, která se koná v Miláně. I když dlužno podotknout, že místy bohužel ztrácí původní idea této výstavy tvář a některé stánky připomínají spíše mezinárodní bazar, než ukázku toho nejlepšího, čím se mohou země pochlubit.
Česká republika tu samozřejmě nechybí, ba naopak je jedním z návštěvnicky atraktivních míst. Je to nejen umístěním bělostné stavby pavilonu ve strategické poloze nedaleko hlavního vstupu do areálu, ale také venkovním bazénem a stánkem s českým pivem. Pod ptakoautomobilovou plastikou od Lukáše Rittsteina s osvěžující tryskající vodní tříští tak posedávají uondaní návštěvníci s oroseným chmelovým mokem v rukou a nohama ve vodě, zatímco děti řádí po celém bazénu. Mimochodem – pivo tu stojí 6 eur.
Mimo „vnější slupky“ a nabídky jídel v restauraci představuje český pavilon řadu interiérových expozic a témat, přičemž horká první polovina července zde patřila Dnům české vědy. Ostatně vědě je věnovaná i valná část expozice – velkorysý výstavní počin v tomto směru připravil Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, který reprezentoval Českou republiku ve spolupráci s Národním technickým muzeem a českými centry už i na EXPO v Šanghaji. Ale nepředbíhejme – například v prvním patře pavilonu se zastavme v Laboratoři ticha. Živou expozici rostlin i náhledů až do jejich buněk zde vystavují společně ČVUT, PřF UK v Praze a Botanický ústav AV ČR.
Tři ústavy Akademie věd a jejich partneři představují nejen svou špičkovou vědu, ale v duchu tradic Akademie i špičkové umělce, kteří jejich expozice ztvárnili. V případě Ústavu experimentální botaniky AV ČR to byl Frederico Díaz, kdo poskytl náhled do struktury DNA kulturních plodin, zatímco pro Ústav organické chemie a biochemie AV ČR pojal buňku jako miniaturní chemickou továrnu, ve které probíhají tisíce dějů nezbytných pro zdravé fungování organismu, výtvarník Jakub Nepraš. Tento zajímavý artefakt posléze nezapadne, ale zůstane „živým“ i pro publikum v České republice, a to v Národním technickém muzeu. Ve zmíněném NTM již byl také k vidění „analog“ trojrozměrné expozice o životě a díle prof. Antonína Holého od výtvarníka Jáchyma Šerých. Tento životní příběh vypráví divákům i zde. Ale umělecké pojetí vědeckých témat tím zdaleka nekončí, neboť např. Botanický ústav AV ČR vystavuje na EXPO skleněnou knihu s živými houbami od v Česku žijící umělkyně Suzanne Pastor, která shodou okolností použila text Julese Verna. A právě Vernův Vynález zkázy geniálně zfilmoval v roce 1958 Karel Zeman, jemuž patří expozice v přízemí. V Českém pavilonu se také konala premiéra digitálně vyčištěného legendárního filmu. Napříč expozicemi různých zemí, jichž se to týká – nechybí mezi nimi ani Česká republika – rezonovala aktuální problematika civilizačních chorob. Provází nás doslova epidemie obezity a diabetu, kterou si způsobujeme i nezdravým životním stylem s nedostatkem pohybu. Není tedy divu, že toto téma zaznělo i na Dnech české vědy, jejichž příslušnou sekci zahájili komisař české účasti na EXPO Jiří František Potužník, ředitel ÚOCHB dr. Zdeněk Hostomský a rektor Univerzity Karlovy v Praze prof. Tomáš Zima. Při pohledu na vystavené rekvizity z filmu o Janu Husovi v sále našeho pavilonu připomněl T. Zima publiku, že Mistr Jan Hus byl též rektorem Univerzity Karlovy. K přednáškám o problémech naší doby ještě jeden zajímavý postřeh: Světovou výstavu totiž provází projekt Women for EXPO, na který najdete všude odkazy. I v tomto aspektu měla Česká republika reprezentativní zastoupení: v pětici přednášejících odborníků byly dvě vědkyně, které jsou maminkami - a shodou okolností v obou případech dvojčat. Ba co víc, další přednášející – tentokrát tatínek – má také dvojčata!
Český pavilon představuje naši zemi jako prostor zaslíbený vědě a umění. Osvěžovaný radostí z vody i zlatavého moku se po zásluze těší velké pozornosti.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad