Úvaha o hamižnosti a sebeničení

-ES- 7 2015 Aktuality česky

Asi před týdnem jsem dala na náš web (rubrika Knihy) článek o knížce a CD zpěvačky Radúzy. V rozhovoru tato mimořádně talentovaná žena a matka dětí projevila skepsi nad nepoučitelnosti lidstva. Její CD i kniha jsou o válkách. Lidé se odjakživa nesmyslně zabíjejí...

Ale nejen ve válkách. V rozhlase nedávno dali slovo odborníkovi na potraviny, který vysvětloval, jak a proč bude mít polovina lidstva za dvacet let Alzheimerovu chorobu. Miliardy buněk, které v těle máme jsou ucpávány čímsi škodlivým. Jedy jsou snad ve všech potravinách, které koupíte ve velkoobchodě a podle něj i v cukru a mouce. A co je podle něho zdravé? Mléko od pasoucích se krav a vajíčka od běhajících slepic.

A dnes mi přišel v mejlu překlad rozhovoru se slovenským bývalým manažerem. Působil v potravinářském průmyslu a už se na to nemohl dívat, jak se říká, že se člověk ničí. Popisoval z čeho se "vyrábějí" uzeniny, maso, pečivo, vejce, jak se trhají nezralá rajčata a pomocí chemie "dozrávají", což se samozřejmě netýká jen rajčat. Ve všech potravinách najdete spoustu tzv. éček, chemie, která způsobuje aby se výrobky nekazily apod., a také - hormony a antibiotika. "Proč myslíte, že z malinkého kuřete je za pár týdnů pták jako hrom?" pokazuje například.

Dává vinu nejen hamižným výrobcům potravin, jimž jde o co největší výdělek za co nejmenší cenu, ale i netečným politikům a úředníkům. Při kontrolách potravin se prý nikdy pravda neukáže, dostane se ven jen díky lidem, kteří v tom pracovali a jdou s tím na veřejnost. Třeba jim záleží na vlastních dětech a vnoučatech, zatímco shora zmíněným jen na momentálním úspěchu zvaným PRACHY, PRACHY....

Pan bývalý manažer podotýká, že např. v Rakousku to tak hrozné jako u nás není, protože se zákazníci zajímají o to, co kupují a jedí a neplatili by za to, co jíme my. Na vině je i Evropská unie, která schvaluje chemické normy.

A ještě jeden příklad lidské nenažranosti. Množírny psů. To se například vezme nějaká fena z útulku, připustí se s podobně vypadajícím psem a štěňata se nabízejí jako čistokrevná tzv. bez papírů. A při dalším hárání se připustí znovu a pak zase znovu a zase znovu, dokud může rodit. Když už nemůže, vyhodí se. Pro jednu takovou desetiletou boxerku neváhala jet jedna moje známá z Prahy do Bratislavy. Našla ji na internetu, kde byla zpráva, že jí někdo přivezl zatoulanou v lese do útulku psů. Nevím, jak je to dnes, ale v minulosti se tam prý psi v útulcích po dvou týdnech utráceli. Většinou mají množiči rovnou několik fen, ba i mnoho a to samozřejmě v klecích, takže o nějakých procházkách venku s pejskem nemůže být ani řeč, o hygieně, kvalitní stravě, veterinární péči apod. také radši nemluvě. Štěňata se prodávají převážně do zahraničí. Pro zahraniční zájemce "čistokrevných" štěňat je to levné, pro množiče výhodné. A to jak po stránce finanční, tak po té právní. Těžko někdo pojede do ČR z Itálie (kam se hojně vozí) reklamovat nemocné či uhynulé štěně (asi nebylo často očkované).

Štěňata z množíren jsou anonymní, feny týrané a vydělávají množičům velké peníze.

A přišlo příjemné překvapení v podobě činu Senátu ČR.

Minulý týden se tam konala tisková konference pro zamezení množíren. Svolal ji senátor Radim Fiala, který je nejenom dlouholetým kynologem, ale také předsedou Ústřední komise pro ochranu zvířat při Ministerstvu zemědělství. Spojil své síly s právníky z neziskové organizace Animal Eye a s dalšími oborníky a společně připravili návrh zákona o zavedení identifikace psů a centrální evidence. Návrh se těší podpoře Fialových kolegů napříč politickým spektrem. Nová legislativa by měla být stopkou pro nelegální velkochovy psů.

ES.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012