Albín Brunovský

Ivanu Panenkovi
Sdružení českých umělců grafiků Hollar vystavuje grafické dílo Albína Brunovského jako poctu jeho přátelství s doktorem Ivanem Panenkou.
Sběratel
RNDr. Ivan Panenka (1934-2013) se po studiu na Univerzitě Karlově v Praze a Vojenské technické akademii v Brně stal významným slovenským meteorologem a hydrologem, od počátku devadesátých let předsedou Slovenské meteorologické společnosti při Slovenské akademii věd. Autor padesáti odborných vědeckých publikací.
S A. Brunovským se seznámil roku 1973 v domě umělce, který byl oblíbeným místem schůzek slovenských umělců a osobností různých oborů, mezi nimiž měl právě I. Panenka nezastupitelné místo. Vědomostmi a rozhledem, přátelskou a nezištnou podporou mnohé také inspiroval. Od devadesátých let minulého století byl velice organizátorsky a vydavatelsky činný zejména v oblasti grafiky. To přispělo k šíření dobrého jména slovenských i českých výtvarníků v zahraničí.
Umělec
Grafik, malíř, pedagog Albín Brunovský (1935-1997) absolvoval VŠUP v Bratislavě u V. Hložníka. Věnoval se především volné grafice, ilustraci a malbě. Byl vyhledávaným tvůrcem exlibris a poštovních známek, vytvořil sérii československých bankovek. Na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění vychoval škálu úspěšných umělců grafiků. Patřil ke vzácnému typu autorů, jejichž tvořivý příběh je neobyčejně pestrý a bohatý a zároveň velice přitažlivý. Jeho přínos kromě mnoho-vrstevnatosti výtvarných zájmů v jejich vysokém profesionálním zvládnutí spočíval i ve výrazné účasti na pohybu a podobě slovenského výtvarného umění. Ať vlastní grafickou tvorbou – v manýristickém pojetí, či malbou – ve škále jasných barevných výjevů přímo ve dřevě. Ilustracemi do více nežli stovky knižních publikací. A letitou pedagogickou činností. Jeho dílo je bohaté a mnohotvárné výrazivem i tématy. Každou grafickou techniku dovedl do virtuozity a dokonalosti. Zosobňoval mimořádně tvořivého ducha, jehož imaginativní svědectví tvorby navázalo na tradice moderního výtvarného umění.
Přátelství
Albín Brunovský a Ivan Panenka byli přes třicet let blízkými přáteli.
Ateliér umělcova domu s výhledem na Bratislavu býval svědkem jejich častých schůzek s hovory o umění i o životních a společenských otázkách. Protože svým založením a cítěním si byli velice blízcí, ve stěžejních názorech se shodovali.
Vystavená díla umělce Albína Brunovského v Galerii Hollar v Praze dokládají nejen jeho tvůrčí mistrovství, ale zároveň připomínají značné zásluhy doktora Ivana Panenky jako sběratele. Jsou neokázalou oslavou a svědectvím hlubokého, oddaného a inspirujícího přátelství, naplněného vzájemným posilováním moudrosti a laskavosti ducha. Oby výjimeční muži sice již nejsou mezi námi, ale jejich jedinečné dílo a vzácný duch přátelství přetrvává.
Galerie Hollar - do 19. července 2015
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad