Albín Brunovský

Ivanu Panenkovi
Sdružení českých umělců grafiků Hollar vystavuje grafické dílo Albína Brunovského jako poctu jeho přátelství s doktorem Ivanem Panenkou.
Sběratel
RNDr. Ivan Panenka (1934-2013) se po studiu na Univerzitě Karlově v Praze a Vojenské technické akademii v Brně stal významným slovenským meteorologem a hydrologem, od počátku devadesátých let předsedou Slovenské meteorologické společnosti při Slovenské akademii věd. Autor padesáti odborných vědeckých publikací.
S A. Brunovským se seznámil roku 1973 v domě umělce, který byl oblíbeným místem schůzek slovenských umělců a osobností různých oborů, mezi nimiž měl právě I. Panenka nezastupitelné místo. Vědomostmi a rozhledem, přátelskou a nezištnou podporou mnohé také inspiroval. Od devadesátých let minulého století byl velice organizátorsky a vydavatelsky činný zejména v oblasti grafiky. To přispělo k šíření dobrého jména slovenských i českých výtvarníků v zahraničí.
Umělec
Grafik, malíř, pedagog Albín Brunovský (1935-1997) absolvoval VŠUP v Bratislavě u V. Hložníka. Věnoval se především volné grafice, ilustraci a malbě. Byl vyhledávaným tvůrcem exlibris a poštovních známek, vytvořil sérii československých bankovek. Na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění vychoval škálu úspěšných umělců grafiků. Patřil ke vzácnému typu autorů, jejichž tvořivý příběh je neobyčejně pestrý a bohatý a zároveň velice přitažlivý. Jeho přínos kromě mnoho-vrstevnatosti výtvarných zájmů v jejich vysokém profesionálním zvládnutí spočíval i ve výrazné účasti na pohybu a podobě slovenského výtvarného umění. Ať vlastní grafickou tvorbou – v manýristickém pojetí, či malbou – ve škále jasných barevných výjevů přímo ve dřevě. Ilustracemi do více nežli stovky knižních publikací. A letitou pedagogickou činností. Jeho dílo je bohaté a mnohotvárné výrazivem i tématy. Každou grafickou techniku dovedl do virtuozity a dokonalosti. Zosobňoval mimořádně tvořivého ducha, jehož imaginativní svědectví tvorby navázalo na tradice moderního výtvarného umění.
Přátelství
Albín Brunovský a Ivan Panenka byli přes třicet let blízkými přáteli.
Ateliér umělcova domu s výhledem na Bratislavu býval svědkem jejich častých schůzek s hovory o umění i o životních a společenských otázkách. Protože svým založením a cítěním si byli velice blízcí, ve stěžejních názorech se shodovali.
Vystavená díla umělce Albína Brunovského v Galerii Hollar v Praze dokládají nejen jeho tvůrčí mistrovství, ale zároveň připomínají značné zásluhy doktora Ivana Panenky jako sběratele. Jsou neokázalou oslavou a svědectvím hlubokého, oddaného a inspirujícího přátelství, naplněného vzájemným posilováním moudrosti a laskavosti ducha. Oby výjimeční muži sice již nejsou mezi námi, ale jejich jedinečné dílo a vzácný duch přátelství přetrvává.
Galerie Hollar - do 19. července 2015
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad