Vzpomínky /Sny/ Myšlenky C. G. Junga

Anniela Jaffé
V jedenaosmdesáti letech se nechal světoznámý psychiatr přesvědčit svými přáteli, aby svůj život a zkušenosti vložil do knihy. Psaní se ujala jeho sekretářka Anniela Jaffé, ale během dlouhého životopisnébo rozhovoru se i sám pustil do psaní svých vzpomínek. Kniha, podle jeho vůle vyšla až po jeho smrti v roce 1961.
Duchovní svět C. G. Junga je velice zajímavý, ale není to lehké čtení. Je to pro skutečné zájemce o psychiatrii, psychologii, psychopatologii, filosofii apod.
C.G.Jung se narodil v roce 1875 ve Švýcarsku. Dětství prožil poblíž Bodamského jezera. Jeho první vzpomínky jsou na krásu přírody. Jeho otec byl farářem jako ostatně i další mužští příbuzní. Syn Carl si ale dosti záhy utvořil vlastní názory na Boha, Ježíše a náboženství. Křesťanství například nazývá demagogií. Ve svém životě se velice poctivě snaží dobrat pravdy. Nejen o Bohu, Kristu a náboženství, ale hlavně o sobě. Pociťuje sám sebe jako dvě osobnosti. Jedna je jakási praktická, druhá velice duchovní až mystická. Hodně k přemýšlení mu nabízejí jeho vlastní sny. Později, v psychyatrické praxi také hojně pracuje se sny svých pacientů. Ale také s jejich dětstvím a s dalšími vlivy, které mohly zapříčinit, že se dostali do léčeben. Tehdy byl takový přístup, který je snad dnes již normální, neobvyklý. C. G. Jung objevoval, že mnozí pacienti vlastně nejsou nemocní, ale že mají spíš nějaké problémy, které se dají odstranit.
Se Sigmundem Freudem byli přátelé. Oba se velmi lišili od ostatních lékařů. Měli zcela jiné metody vyšetřování i léčení pacientů. Po létech se však rozešli. Sigmund Freud si nejen trval na svém názoru, že všechno pochází ze sexuality, což C. G. Jung nesdílel, a záleželo mu na kariéře. V tom byli rozdílní. Jungovi šlo jen o to nalézat pravdu o světě, o Bohu, o sobě i o lidech vůbec. Také se mj. zabýval pojmy dobro a zlo. Psal např.:
"Kdo tedy chce získat odpověď na aktuálně nastolený problém zla, potřebuje v první řadě důkladné sebepoznání, tj co možná nejlepší poznání své celosti Musí bez slitování vědět, jakého dobra je schopen a jakých hanebných činů je s to, a musí se mít na pozoru, aby jedno nepovažoval za skutečné a druhé za iluzi. Obojí je skutečně pravdivé jako možnost a člověk neujde zcela ani jednomu, ani druhému, chce-li žít bez sebeobelhávání a sebeklamu, jak by musel vlastně už od začátku..".
Kniha popisuje Jungův život od ranného dětství, léta studií, psychiatrickou činnost, jeho cesty do Afriky, Indie aj.,
Důležité jsou jeho vize, uvažování o životě po smrti, tzv. pozdní myšlenky.
V dodatku je asi na šedesát stran z dopisů aj.
Tuto mimořádnou knihu vydalo letos nakladatelství Portál, s. r. o.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad