Kanadské Děkujeme...

Kanadské díky směřují především k srdcím všech, s nimiž jsme ve Vancouveru a ve Victorii a okolí natáčeli. Jaké to bylo, si zanedlouho přečtete i v jiném článku či článcích, a také v tiskové zprávě, která je také na webu Českých kořenů i v Českém dialogu.
Nyní však se sluší poděkovat za pohostinnost, otevřenost a upřímnost – a také za odvahu, nechat nahlédnout do svých domovů a i duševního soukromí aktérům budoucího filmu České kořeny ve Vancouveru:
Manželům Mileně a Petrovi Neveklovským (olympijská vítězka ve skocích do vody, Milena-Duchková, nyní Neveklovská provozuje ve Vancouveru stomatologickou ordinaci..)
Spisovateli a světoběžníku Janu Drábkovi, píšícímu česky i anglicky, a jeho milé kanadské manželce. Dále vynikající osobnosti, paní Markétě Goetz Stankiewicz, neúnavné literátce, dámě se zásluhami o propagaci dramat V. Havla a dalších v Kanadě, paní Mileně Jandové, která spolupracuje s vancouverskými operními pěvci na české výslovnosti, a jejímu muži Květoslavovi, nositeli vyznamenání za III. odboj. Ovšem i panu Miloši Zachovi, dlouholetému předsedovi československé asociace ve Vancouveru, a jeho přátelským česky hovořícím potomkům, dceři Kateřině a Ivanovi Hoetzlovi, který nám předvedl, jak se z kanadského cedru vyrábí krásný zahradní nábytek. Stejný dík za báječnou spolupráci vzdáváme i významné osobnosti kanadského lékařství a divadelníku Josefu Skálovi a jeho partnerce, pianistce, milé paní Evě Solar-Kindermann, která vyučuje na univerzitě ve Victorii, a jejíž klavírní nahrávky doprovodí část budoucího filmu.
To ale není všechno, protože je nutno poděkovat ještě i za ubytování našeho tříčlenného minitýmu a další starosti s tím spojené, které si na svá bedra vzali:
Erik Sova a jeho americká žena Deborah, s nimiž (a jejichž černou dogou Kelsey a čtyřmi rezavými kočičkami) jsme strávili nezapomenutelné chvíle v jejich překrásném domě a srubu na Sun Shine Coast. Dále paní Lence Storzer, kterou též uvidíte ve filmu i s fenkou Bonnie, a která nás ubytovala a pečovala o nás během našeho pobytu ve Victorii, kde má i svoje zasilatelství a internetové knihkupectví. A konečně manželům Matějčkovými, Milanovi - spisovateli, muži řady profesí a Jarmile, samostatné klinické pracovnici, kteří se nás ujali v posledních několika dnech našeho natáčení přímo ve Vancouveru, a jejichž rodinné, sportovní i pracovní příběhy jsme zachytili pro film.
Za to, že jsme do Vancouveru vůbec mohli vyrazit s kamerou a celé 19 denní natáčení uskutečnit, děkujeme také všem dosavadním sponzorům:
Firmě Payroll Guardian pana Erika Sovy a jeho ženy Deborah – Vancouver
Firmě Banar a Mirkovi Ondráčkovi z moravské Kobylnice
Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze a panu Presslovi
Panu Tomášovi Říhovi, členu představenstva Kanadské obchodní komory v Praze
Jaroslavu Šonskému ze švédského Norrköpingu (a také opět z Prahy)
a dále děkujeme také za podporu a další pomoc:
paní Anně Zach z Kanady a paní Alexandře Brabcové z Kanadské obchodní komory v Praze.
Já i kameraman a režisér Tomáš Kubák jsme také vděčni Hance Toupalové z Hradce Králové za přátelskou a nezištnou pomoc při natáčení, práci s mikrofonem, optimismus a dobrou náladu. Třetí členka našeho minitýmu s námi putovala jako dobrovolnice, cestu do Kanady si zaplatila sama, pro potřeby projektu nafotila spoustu krásných fotek (některé zpřístupníme na webu) a skvěle se jí dařilo dotvořit při každém natáčení vždy báječnou atmosféru.
Zde se můžete podívat na malou (jen ukázkovou) fotogalerii z natáčení, více fotek bude k dispozici později.
https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/CeskeKorenyVeVancouveruNataceni
Martina Fialková (za produkci Českých kořenů)
Na fotografii tým Českých kořenů s panem Erikem Sovou
Zleva: Tomáš Kubák, MF, Hana Toupalová, Erik Sova
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad