Nezabiješ

Eva Střížovská 6 2015 Knihy česky

Toto je zamyšlení nad tématem, které bych nazvala Války, mužské ego a nesmyslná zloba.

Když se sem tam kouknu na televizní pořad z přírody (např. na lvy v Africe či žraloky v moři), na jednu stranu mne to povznáší, na druhou stranu me to přivádí ke smutku. Vždyť té zvěři nejde o nic jiného než o boj o vlastní teritorium, vlastní potomky - a žrádlo. Je jim to dáno v genech. Tedy - musí spolu bojovat, a navzájem se vraždit, sežrat, zničit.

A lidé? Vždyť jsou také zvěř... takže je to stejné. Mají prý na rozdíl od zvěře rozum, ale zřejmě s ním neumí dost zacházet...alespoň výsledky dlouhodobé lidské historie tak napovídají.

Kniha Luďka Frýborta Pod znamením půlměsíce čekala na své vydání asi deset let. Nakladatelé se zřejmě zalekli tématu, i když Luděk Frýbort je známý spisovatel. Je to totiž fikce o tom, že kolem roku 2060 Evropou vládnou muslimové. Tzv. korektní politici (kterým samozřejmě nešlo a ani dnes nejde) o nějakou korektnost, ale jen o vlastní židli a slušný plat, si rádi nechali muslimské - řekla bych nabídky, vždyť ropa je nabídka a dolary za ní také - přicházet do svých kanceláří a posléze i bank. Není to tak dávno (asi před deseti dny), kdy se v Olomouci muslimští "studenti olomoucké univerzity" asi v počtu dvaceti vrhli na malý stolek s asi třemi mladými lidmi, kteří tam vystavili petici proti kvótě přistěhovalců, které nám diktuje Evropská unie. Stolek zničili, lidi zmlátili  Rektor olomoucké univerzity prohlásil, že věc prošetří. A asi stále šetří, nic nového.

Kniha Luďka Frýborta je objemná (a kdybych měla být kritická, jakože jsem, stačila by půlka k pochopení všeho..) 443 stran napínavého vyprávění, o tom, jak různí uprchlíci z různých zemí prchají před islámským terorem, tak jako dříve před komunistickým, je čtivých, tak jako ostatně všechno od Luďka Frýborta,. Ale tolik stran je až moc. Uprchlíci jdou lesem, sněhem, bažinami, přes různá území i země. Jdou malé skupinky, rodiny, jejich cesty se¨rozcházejí a zase setkávají. Mnoho z nich cestou umírá.

Když jsem byla nedávno na křtu této knihy, nechtěla jsem jí od nakladatele dostat s poznámkou: že negativních věcí už čtu dost.. ale pan vydavatel, jediný odvážný, kdo si dovolil tuto knihu vydat, mi ji posléze poslal poštou. A tak jsem mu odepsala: "No, co se dá dělat, jedu na chatu, beru si ji sebou a napíšu o ní."

A tak píšu! Kupte si ji, čtěte si ji, stojí za to! Kritizovala,jsem tu délku, ale to je výtka jediná. Kniha se čte moc hezky a není tak negativní jak jsem se obávala. Je v ní i jistá naděje. Demagogickému náboženství, které má ve svém programu jako hlavní bod ZABÍJEŠ! a k tomu ještě zakázán jakýkoli rozvoj či změny, hrozí jen úpadek. Ve Frýbortově knize přestává postupně fungovat všechno, co vybudovala tzv. západní civilizace. Samozřejmě, jak to v lidském společenství bývá, jsou mnozí, kteří se rádi či neradi překabátí a úpadek svými schopnostmi a zkušenostmi mírně brzdí. Ale jen mírně, protože je jich málo. Autor dovede přirozeně vstupovat do psychologických pochodů svých hrdinů.

Mimochodem autor procestoval spoustu arabských zemí, zná jejich jazyky, historii, ví, o čem mluví.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012