Stalo se v únoru

3 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. Prezidentovi Václavu Havlovi skončil dnešní půlnocí prezidentský mandát. Loučení s Hradem přilákalo mnoho lidí - Čechů i turistů. Při vojenské přehlídce se někteří lidé dojetím rozplakali. Havel však měl pilný den. Během hodiny položil na čtyřech místech v Praze, přijal předsedkyni statistického úřadu Marii Bohatou, která rezignovala na svou funkci kvůli závažné statistické chybě, podepsal některé dokumenty. Odpoledne formálně předal své pravomoci předsedovi poslanecké sněmovny.

4. Řidiči pražských tramvají stávkovali, aby jejich platy byly navýšeny na úroveň platů řidičů autobusů. Stávky se však nezúčastnili všichni řidiči.

x Proces s Karlem Hoffmannem, který je obviněn z vlastizrady (v roce 1968 se pokusil zabránit rozhlasu, aby šířil pravdu o sovětské invazi) byl přerušen. Jeho obhájce obvinil soudkyni z podjatosti. O kauze bude rozhodovat Vrchní soud.

5. Sociální demokracie jednala o dalších kandidátech na prezidenta. O předsedkyni Akademie věd Heleně Illnerové, o rektoru Univerzity Karlovy Ivanu Wilhelmovi a o prorektorovi UK Pavlu Klenerovi (všichni tři po několika dnech kandidaturu odmítli). Koaliční partneři lidovci i unionisté nic nenamítali.Debata kolem kandidátů se však protahovala na hodiny. Během té doby socialisté přidali k návrhům i návrh na místopředsedu vlády Pavla Rychetského. V debatě se mluvilo i o možnosti přímé volby.

x U soudu stanul Jaroslav Horáček, který loni hrozil bombou na letišti v Ruzyni.

6. Po Čs. spořitelně i Komerční banka zdražuje poplatky. Zatímco v západních zemích je trend zlevňovat, v Česku se nehorázně zdražuje.

x Tři pražští muzikanti navrhli za prezidentského kandidáta zpěváka Karla Gotta. Třetí pokus o volbu prezidenta sněmovnou je plánován na 28. února.

7. Exministr školství a vysokoškolský učitel Jan Sokol dostal nabídku kandidovat na prezidenta. Tlumočil mu ji přímo předseda vlády Vladimír Špidla. Sokol nabídku přijal.

x Farmaceutické firmy uplácejí lékaře lyžováním na horách. Platí jim pobyt a vleky. Jde o střet zájmů.

x Zatímco prezidentská kancelář, čítající sto lidí nemá v těchto dnech moc práce, nový tajemník bývalého prezidenta Václava Havla Jakub Hladík jí má nadbytek. Zakládá mu kancelář a vyřizuje spoustu věcí. Hladík pracoval šest let na Hradě po absolutoriu vysoké školy. Má manažerské schopnosti a umí jazyky.

8. Čs. televize uvádí unikátní dokumentární seriál Samizdat. Vystupují v něm lidé známí i neznámí:Václav Havel, Ludvík Vaculík, ale i anonymní kolportéři , rozepisovačky či knihaři aj.Poslední díl je věnován exilu.

10. Tomáš Rosický, který je v Německu pro svou malou postavu, ale velké výkony přezdíván Malý císař, se stal Fotbalistou roku.. Zvítězil totiž v 38. ročníku prestižní ankety nakladatelství Olympia. Je mu teprve dvaadvacet let, má tedy před sebou ještě slibnou kariéru.

x Unionistický ministr pro místní rozvoj Pavel Němec počkal, až utichne aféra kolem záměru vybavit služební byty jeho úřadu za státní peníze luxusním nábytkem, a nechal jej tam nastěhovat. Předtím svaloval vinu na svého podřízeného, ale jak se ukázalo, lhal. daňová poplatníci tak podpořili ministra částkou přes čtyři miliony korun.

11. Novinář Bohumil Doležal v deníku Dnes upozornil na rozklad vládní koalice, která není schopna se domluvit a na to, že dva zbývající kandidáti na prezidenta Sokol a Klaus mohou být zvoleni jen s pomocí hlasů komunistů.

x Policie začala stíhat na 53 lidí, zapletených v dodávkách drog vězňům. Drogy jim dodávala i jejich lékařka.

x Počet zbankrotovaných firem za vlády ČSSD stále roste.

x Kongres USA schválil rezoluci oceňující Václava Havla za boj o demokracii.

12. Rok po odtajnění svazků tajné komunistické policie hledá ministerstvo vnitra způsob, jak část archivů přece jen navždy utajit. Jde o některé dokumenty, týkající se případů, v nichž komunističtí špioni na Západě kradli technologie a vědecké poznatky. Stát se bojí, že se kauzy dostanou k soudu a půjde o velké částky při odškodnění.

x Předseda Ústavního soudu Zdeněk Kessler rezignoval ze zdravotních důvodů.

14. Komunisté obchodují s volbou prezidenta. Čekají, kdo jim z koaličních stran co slíbí za to, když budou jejich kandidáta volit. Veřejně vyzývají, aby padly poslední bariéry, které brání jejich straně mít rovnoprávné zastoupení.

15. Zemřeli: slavný cestovatel a spisovatel Jiří Hanzelka, herecká legenda Miroslav Horníček.

19. Důchodce z Vysočiny, jak se říká bývalému předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi, tvrdě zaútočil na svého nástupce, Vladimíra Špidlu a nabídl se na další kolo volby, ale přímé.

21. Ostravská Union banka je další ze zkrachovaných českých bank, která připravila o peníze své klienty. Na 200 tisíc lidí a firem se nemůže dostat ke svým účtům.

24. Ministerstvo pro místní rozvoj podle Nejvyššího kontrolního úřadu zašantročilo majetek za 2,5 miliardy korun.

25. Noviny poukazují na to, že 55 let po komunistickém puči se soudruzi zase derou k moci. Zatímco přímo do vlády je ještě žádná strana nepozvala, v obcích už vládnou. Také média je často popularizují. Předseda komunistů, jehož otec si již šest let dělá legraci ze soudů a prochází mu to (mučil v padesátých letech politické vězně), byl hned po Václavu Klausovi druhým nejčastěji zvaným politikem v diskusní Sedmičce v tv Nova.

x Prezidentskému kandidátovi Sokolovi slíbilo dát hlas 138 členů parlamentu. Ke zvolení je třeba 141 hlasů. Václav Klaus máí tedy ještě šanci.

x Senátorovi Eduardu Outratovi kdosi vyhrožuje kvůli volbě prezidenta. Anonym mu vyhrožuje násilím proto, že slíbil dát hlas Sokolovi a ne Klausovi.

26. Česká televize nemá ředitele. Rada nedokázala dát dohromady deset hlasů, potřebných pro zvolení ředitele z šesti kandidátů.

27. Poslanci zamítli doživotní rentu pro Václava Havla, tedy návrh zákona, podle kterého by měli prezidenti po odchodu z funkce nárok na plat a další požitky. Exprezident se tam musí spokojit jen s důchodem a s dočasným využíváním ochranky a auta.

x Šéfa TV Nova a senátora Vladimíra Železného policie obvinila z dalšího poškozování věřitele.

x Prezidentští kandidáti řekli před volbou: Mé názory lidé znají, k zemi jsem byl vždy loajální (Klaus). Nebát se a nekrást (Sokol).

28. Prezidentem ČR byl zvolen Václav Klaus. Ve třetím kole voleb dostal 142 hlasů. Funkce se ujme 7. března. V čele státu bude do roku 2008. Slíbil, že přispěje k větší svornosti země.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012