Umělec

Esoterik - Filozof
Galerie hlavního města Prahy vystavuje nyní tvorbu jednoho z nejpozoruhodnějších belgických umělců období symbolismu konce devatenáctého století - Jeana Delvilla.
Barvy života
Delvill se ve své tvorbě inspiroval literaturou a hudbou. Texty E. A. Poea či M. Maeterlincka, Božskou komedií Danteho, operami Parsifal i Tristan a Isolda R. Wagnera. Proslavil se jako bravurní kreslíř, vynikající malíř s velkou citlivostí pro světlo a barvu, ilustrátor. Esejista a básník. Ovlivněn filozofií francouzských literátů, především úzkými kontakty s Joséphinem Péladanem a Edouardem Schurém. Stal se vyznavačem ezoterismu, který ovlivnil celou jeho tvorbu. Působil v belgické odnoži Teozofické společnosti. Jako člen Svobodných zednářů se stal Velmistrem belgické Lóže. Byl zdatný organizátor: stál u zrodu Skupiny pro umění, vedl hnutí idealistických malířů, v jehož rámci pořádal po vzoru francouzských Péladanových Salonů růže a Kříže své Salony idealistického umění. Pod pseudonymem založil a řídil platformu idealismu – časopis L´Art idéaliste, založil také revui La Lumiére. Byl úspěšným akademikem a profesorem na Glasgow School of Art a na Académii des Beaux-Arts. Získal prestižní Římskou cenu. Kromě děl realizoval monumentální malby pro Justiční palác a mozaiky do Parku du Cinquantenaire v Bruselu, pro jejichž realizaci založil Spolek pro monumentální umění.
Barvitost tvorby
Jean Delvill se celý život snažil přispět k celkové duchovní obrodě každého člověka. Věřil v ezoterické poselství umění "jako velkého mysteria", jehož prostřednictvím lze dospět k transcendentálnímu ideálu věčné Harmonie a Krásy. Vstřebával veškeré podněty: byl dojímán údělem vyděděnců, fascinován tématem vášně a smyslné tělesnosti, něhy a melancholie, stejně jako heroickými činy a silami. V pozdních letech zůstával ve svém tvůrčím úsilí solitérem, což byl úděl i některých českých, obdobně orientovaných umělců, například Františka Bílka či Vladimíra Preclíka. Podobně jako ti i Delvill vytvořil velmi výjimečně dílo, působivé především tvarovslovím, myšlenkovostí a filozofií. Prezentován na mnohých výstavách symbolismu, přesto se dočkal své první retrospektivy skic a studií až roku 2014 v Musée Félicien v Namuru. Pražská výstava, obohacená o dostupné malby, je tedy druhou prezentací umělce a zároveň první mimo rodnou zemi. Doplněna výběrem děl českých tvůrců, spřízněných formou a duchovností, přibližuje Delvillovo dílo dobovému kontextu.
Spirála výstavy
Posloupností oddílů s prohlubováním jednotlivých témat jsme vedeni ke stále vyšším sférám.
Ke hvězdám: od realismu k symbolismu, s tématy od stínu do světla a od utrpení k duchovnímu zkoumání v námětech sociálních či ezoterických, s cílem morální a duchovní obrody. Vyděděnci: se začátky tvorby v proudu realistickém zachycující chudobu venkova i vyhnanství, krizi i bídu v plátnech sociální tématiky. Spravedlnost věků: s přípravnými kresbami k velkoformátovým kompozicím alegorického znázornění spravedlnosti a jejího vývoje v dějinách (pro bruselský Justiční palác), když originály shořely při požáru paláce. Malíř světla: s obrazy podmanivých tajuplných krajin s měsícem, mlžnými opary, svítáním a soumrakem, vycházejících z práce se světlem, obohacených mystikou a muzikálními konotacemi. Cyklus vášně: zničený v první světové válce, znovu tvořen dle dochovaných studií postav – ukázka mimořádné zručnosti. Sen o věčné harmonii a kráse: v inspiraci díly C. Lemonniera, E. A. Poea, Maeterlincka, R. Wagnera v symbolistních ezoterických dílech a nábojem mystiky. Platónova škola: Delvillův obdiv k řeckému sochařství a italským primitivním malířům, přenesen do výjevů spojení umění s posvátným. Alegorie války: hrozbou první světové války, britským exilem umělce v následné angažovanosti děl ve velmi intenzivním projevu. Obrazy jako básně: aktivním nábojem tvůrce v malbě i literatuře s mystickými náměty, oslavujícími světlo samotné i člověka jako osvíceného – symbolická závět umělce.
Výstava pod názvem Jean Devill 1867-1953 otevřena v Domě U kamenného zvonu do konce srpna tohoto roku.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad