Mahler Jihlava 2015 netradičně

Gustav Mahler se narodil před 155 lety v Kalištích u Humpolce. Jedná se bezesporu o jednu z nejvýznačnějších osobností Vysočiny. V těchto dnech se koná v Jihlavě Music festival Mahler Jihlava 2015.
S manželem trávíme čas na naší chalupě nedaleko Jihlavy. Není divu, že Mahlerův festival nemohl uniknout naší pozornosti. V rámci letošního festivalu navštěvujeme velice zdařilé koncerty v gotické síni jihlavské radnice. Ve čtvrtek 11. června byl krásný den, vypravili jsme se tedy tak říkajíc do plenéru. V Jihlavě se přímo u pomníku Gustava Mahlera měl konat koncert a živý obraz „Komenský se loučí s Jihlavou“.
Zájem diváků byl značný. Přišli jsme včas, přesto jsme získali poslední dvě místa na lavicích pro diváky. Ostatní už stáli za námi v hustých řadách. Hudebníci dechového orchestru spustili Radeckého pochod. Ten nás příjemně naladil a mně bylo jasné, že koncert se mi bude líbit. Nemýlila jsem se, další známé pochody a skladby navodily velice příjemnou atmosféru. Diváci si pobrukovali sebou a mně se zdálo, že se snad v rytmu hudby dav pohupuje. Půlhodinka s dechovým orchestrem bylo báječné zahájení dnešního odpoledne.
Pak přišlo překvapení, které jsme nečekali. V programu totiž uvedeno nebylo! Zazněly první tóny Vltavy od Bedřicha Smetany a současně do parku vběhly dívenky v modrých a bílých šatech a před jezírkem se roztančily. Ovšem to se nedá odbýt jen slovem „roztančily“. Choreografie tohoto scénického tance byla tak dokonalá, že divák úplně před sebou viděl Vltavu v celém jejím toku, od pramenů, až po splynutí s Labem. Nápad využít vodní plochu v parku k propojení symfonické básně Vltava s tancem dívek, byl znamenitý.
Vrcholem celého programu byl živý obraz „Komenský se loučí s Jihlavou“. Živý obraz doprovázel symfonický orchestr hudbou Zdeňka Fibicha, složenou k živému obrazu při oslavě 300. narozenin J. A. Komenského z roku 1892. Musím se přiznat, že živý obraz jsem dosud nikdy neviděla. Ani jsem nemohla, něco takového se za mého života zřejmě nekonalo. Živé obrazy byly módou konce devatenáctého a začátku dvacátého století. Pak upadly téměř v zapomenutí. Myslím, že v Jihlavě se jednalo snad o první návrat tohoto žánru, ale určitě šlo o pokus o největší živý obraz v historii České republiky. A byl to návrat famózní! Z postranních uliček do parku napochodovalo obrovské množství postav představujících nejen Komenského a další české bratry, ale i třeba řemeslnické spolky, lidi v krojích, různě maskované děti, vše jsem to ani nebyla schopna postřehnout. Dokonce tam byl stylizovaný slon, snad za divadlo, nebo za zoologickou zahradu? Za skvělý nápad považuji, že nastoupili i zástupci různých spolků, třeba jsem zahlédla představitele Sokola, ale také různých současných etnik žijících v Jihlavě. Nechyběli Romové, ani Vietnamci, všichni v tradičních pestrých úborech.
Líbil se mi i národnostně laděný projev v duchu živých obrazů 19. století. A taky malá holčička, která zarecitovala báseň Cestička k domovu od Karla Václava Raise.
Celý program vzbudil všeobecné nadšení, po jeho ukončení se diváci promíchali s účinkujícími, děkovali jim za celý program a chválili skvělý nápad se zařazením živého obrazu.
Těšíme se, čím nás překvapí patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2016.
Martcela Matějková
Autorka poskytla tento článek Českému dialogu, původně jej zveřejnila na webu LN Neviditelný pes
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad