Premiéra českého rock'n'rollera ve vídeňském Dómu

V pátek 29. května probíhala v Rakousku Dlouhá Noc kostelů, tak jak ji známe z Česka. Ve vídeňském Štepánském Dómu měla premiéru skladba 'Mezi nebem a zemí', variace na 'Německou mši' Franze Schuberta a J. Ph. Neumanna. Autorem této sonáty/mše je Tom Vašíček, jeden z prvních českých rockerů či rock'n'rollerů, který se ve zralém věku pouští do klasické hudby podle švédského pořekadla: Na stará léta se Čert dává na náboženství.
Musel jsem se přijet podívat. Skladba i její provedení měly fantastický úspěch. O Schubertovi se psává, že jeho melodičnost snad pochází od jeho moravských rodičů – ze Šumperka. A Tomovy variace ve vší modernosti měly zpěvnost, na kterou si mohou dělat nárok Češi, Moravané, Rakušané i Němci. Ba i trochu dávných sputnických harmonií se do partitury vešlo.
Koncert byl také skvělou prezentací vašíčkovského hudebního klanu: muzikálová zpěvačka Caroline Vasicek, která bohužel pro nachladlé hlasivky zpívat nemohla, uvedla dílo svého otce způsobem, jakým naše švédská Viktorie uvádí svého Pappa krále. Její muž Boris Pfeifer zpíval bas v Gesangs-Quartetu účinkujícím spolu s početným dětským sborem. Mne nejvíc okouzlila 10-letá Tomova vnučka Marvie, která držela druhý hlas v sólových Myškách-Mäuschen. Bez chyby bylo i smyčcové kvarteto: dvoje housle, violoncello a kontrabas, to vše pod suverénním řízením dirigenta a klavíristy Bernda Leichtfrieda.
Nabitý Štepánský Dóm nadšeně ocenil hudbu překračující hranice muzikální i zemské.
Ivan Jonáš
Praha a Stockholm (Karby 11.6.2015)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad