Premiéra českého rock'n'rollera ve vídeňském Dómu

6 2015 Naši ve světě česky

V pátek 29. května probíhala v Rakousku Dlouhá Noc kostelů, tak jak ji známe z Česka. Ve vídeňském Štepánském Dómu měla premiéru skladba 'Mezi nebem a zemí', variace na 'Německou mši' Franze Schuberta a J. Ph. Neumanna. Autorem této sonáty/mše je Tom Vašíček, jeden z prvních českých rockerů či rock'n'rollerů, který se ve zralém věku pouští do klasické hudby podle švédského pořekadla: Na stará léta se Čert dává na náboženství.

 

Musel jsem se přijet podívat. Skladba i její provedení měly fantastický úspěch. O Schubertovi se psává, že jeho melodičnost snad pochází od jeho moravských rodičů – ze Šumperka. A Tomovy variace ve vší modernosti měly zpěvnost, na kterou si mohou dělat nárok Češi, Moravané, Rakušané i Němci. Ba i trochu dávných sputnických harmonií se do partitury vešlo.

 

Koncert byl také skvělou prezentací vašíčkovského hudebního klanu: muzikálová zpěvačka Caroline Vasicek, která bohužel pro nachladlé hlasivky zpívat nemohla, uvedla dílo svého otce způsobem, jakým naše švédská Viktorie uvádí svého Pappa krále. Její muž Boris Pfeifer zpíval bas v Gesangs-Quartetu účinkujícím spolu s početným dětským sborem. Mne nejvíc okouzlila 10-letá Tomova vnučka Marvie, která držela druhý hlas v sólových Myškách-Mäuschen. Bez chyby bylo i smyčcové kvarteto: dvoje housle, violoncello a kontrabas, to vše pod suverénním řízením dirigenta a klavíristy Bernda Leichtfrieda.

 

Nabitý Štepánský Dóm nadšeně ocenil hudbu překračující hranice muzikální i zemské.

 

Ivan Jonáš

Praha a Stockholm (Karby 11.6.2015)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012