Muzejní noc v Praze 2015

6 2015 Kultura česky

 

 

Rekordních 80 objektů celkem 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí se v sobotu 13. června zapojí do Pražské muzejní noci a přivítají návštěvníky na netypické prohlídce.

Nabídku jejich expozic, výstav a objektů doplní doprovodné akce pro dospělé i děti. Nebudou chybět divadelní a taneční představení, komentované prohlídky, koncerty, projekce filmů, výtvarné dílny a workshopy.

"Vstup do muzeí je tradičně zdarma, stejně jako doprava speciálními autobusovými linkami pražského dopravního podniku," řekl na dnešní tiskové konferenci náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík. Připomněl, že loni zaznamenali organizátoři jen v Praze téměř 170.000 návštěvnických vstupů, otevřeno přitom bylo "jen" 69 objektů devětatřiceti institucí. Z toho lze usuzovat, že návštěvnost letos bude vyšší.

Akce tradičně v Praze završuje Festival muzejních nocí, který byl letos zahájen v polovině května v Liberci. Zapojilo se do něj 418 institucí ze 161 měst.

Mezi letošní nováčky patří Charita Česká republika, Knihovna Akademie věd, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Galerie Villa Pellé, Galerie Hollar, Muzeum historických nočníků a toalet, Plynárenské muzeum a Vládní salonek Českých drah na hlavním nádraží.

Doprava mezi kulturními institucemi bude v průběhu sobotní noci zajištěna 11 speciálními autobusovými linkami s bezbariérovým přístupem. K dispozici budou od 18:30 do 01:00, vyjíždět budou z náměstí Jana Palacha u stanice metra A Staroměstská. Linka 11 pojede ze Smíchovského nádraží. Provoz metra ze soboty na neděli se prodlouží do jedné hodiny po půlnoci. Všechny noční tramvajové linky budou kapacitně posíleny a budou jezdit podle platných jízdních řádů.

Národní galerie například připraví ve Veletržním paláci několik specializovaných komentovaných prohlídek a Národní technická knihovna prohlídku digitalizačního pracoviště a knižních skladů. Milovníci kriminalistiky ocení programy Muzea policie ČR věnovaný zkoumání mikrostop a balistice. V Plynárenském muzeu si budou moci zájemci vyzkoušet žehlení plynovou žehličkou. Goethův institut jim nabídne možnost naučit se německy v deseti minutách.

Další akce se uskuteční například v Leteckém muzeum ve Kbelích, které patří k jednomu z nejnavštěvovanějších cílů, v Náprstkově muzeu čekají na děti bhútánské výtvarné dílny. V areálu Mineralogického muzea Přírodovědecké fakulty UK budou lidé moci pod mikroskopy prozkoumat minerály, krystaly chemických látek, rostliny či hmyz. V Zámeckém areálu Ctěnice si budou moci vyzkoušet drcení obilí.

Informace o Pražské muzejní noci jsou na www.prazskamuzejninoc.cz. Informační stany budou před Historickou budovou Národního muzea i na náměstí Jana Palacha.

Převzato z ČTK

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012