Historie putování do kosmu

Velkolepá výstava v Praze
Na Holešovickém výstavišti v Praze byla již 12. března zahájena výstava o fascinujícím vstupu lidstva do vesmíru.Vrozsahu a v šíři svého záběru nemá v České republice obdoby. Jde o skutečně unikátní příležitost, při níž je možné si na vlastní kůži vyzkoušet simulátory a trenažéry podobné těm, jaké se používají pro výcvik kosmonautů. Už proto stojí výstava zcela rozhodně za návštěvu. Expozice, která nese název Brána do vesmíru (Gateway to Space) bude veřejnosti zpřístupněna v České republice až do června.
Brána do vesmíru se otvírá k velkolepému pohledu do prvních okamžiků vzniku sluneční soustavy před 4,5 miliardy let, kdy se můžeme rukou dotknout meteoritu, němého svědka události, až po současné orbitální stanice, do jejichž modulu můžeme vstoupit, anebo si vyzkoušet pilotovat raketoplán. Exponáty, které jsou na výstavě k vidění, pochází ze sbírek americké NASA i ze sovětské éry. Jde o ucelený a objektivní soubor, kde nechybí ani kámen z Měsíce, bezesporu nejcennější exponát celé expozice. Speciálně uzpůsobená vitrína chránící vzorek měsíční horniny umožní něco skutečně nebývalého - návštěvník se totiž může prstem dotknout Měsíce! Neméně zajímavé jsou i další úchvatné exponáty, mezi které se řadí např. lunární průzkumné vozidlo či pestrá přehlídka kosmických skafandrů. Pozornost rozhodně upoutají i nosné rakety a kosmické lodě, anebo třeba průkopnická meziplanetární sonda Mariner. Exponáty ze sbírek americké NASA přibližují na výstavě významné kroky člověka za práh atmosféry na oběžnou dráhu kolem Země i na Měsíc.
Připomínkou počátků je první umělá družice Sputnik 1, kosmická loď Vostok, nosná raketa i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina, ale také první americká kosmická kabina Mercury, první americký kosmický skafandr – a současné skafandry ze šatníků kosmonautů. V jednom z nich se návštěvník dokonce může vyfotografovat.
Přitažlivou částí výstavy jsou bezesporu i interaktivní exponáty, které návštěvníkům přiblíží pocity kosmonautů při jejich výcviku i při práci v kosmu. Například Multi-Axis Trainer umožňující rotaci ve všech osách, anebo Free Degrees of Freedom Chair s napodobením pohybu práce v kosmu, rovněž však letecké pilotní simulátory stíhaček F-16, a nechybí ani simulátor přistání raketoplánu a další zařízení, v nichž se návštěvník může vcítit do role pilota nebo kosmonauta.
Je symbolické, že americká výstava Gateway to Space se představuje v Praze před svým plánovaným putováním po celém světě. Náš kosmonaut Vladimír Remek byl v roce 1978 reprezentantem po SSSR a USA třetího státu světa, který se vydal do kosmu, naši odborníci postavili úspěšné umělé družice Magion, podíleli se na četných významných vědeckých výzkumech bezprostředně spjatých s pilotovanými kosmickými lety i průzkumy pomoci družic a automatických sond. Navíc Praha byla už v 17. stol. významným evropským centrem astronomie, a dnes je důležitým centrem kosmonautiky pro evropský navigační systém Galileo. Od března se tak stane centrem připomenutí historie velkolepého více než půlstoletí vstupu lidstva do kosmického prostoru.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad