Noc s Andersenem v Miláně

4 2015 Naši ve světě česky

S týdenním předstihem v noci z 20. na 21. března 2015 se v Miláně uskutečnil historicky první ročník Noci s Andersenem k podpoře dětského čtení, která je zároveň i připomínkou narození dánského pohádkáře Hanse Ch. Andersena.

 

Na úvod byly děti seznámeny se světově proslulým králem pohádek, kdy jim byla krátce představena země a poměry ze kterých pocházel. Zjistili jsme, že ne všechny děti jsou náruživými čtenáři a že nejoblíbenější knihou je série románů brýlatého čaroděje Harryho Pottera.

 

Patronkou letošní noci v Miláně byla nejvýraznější ženská představitelka české literatury Božena Němcová, která s námi přišla oslavit své 195. narozeniny. Němcová byla dětem zcela neznámou osobností a tak je důkladně seznámila se svým nelehkým životním příběhem plným zvratů i nadějí, které dokreslovaly některé rodinné fotografie. Během rozhovoru padla řada výrazů jako kněžna, kočí, tkadlena, nebo “modrá krev”, se kterými se dětmi dosud nesetkaly. Následující krátký kvíz byl ovšem důkazem, že poslouchaly pozorně a s velkým zaujetím, a tak byly po zásluze sladce odměněny. V souvislosti s nejslavnějším dílem B. Němcové Babička, náležejícím do světového literárního fondu a přeloženým do 21 jazyků (včetně italštiny), měly děti za úkol představit a krátce charakterizovat svou babičku. Popisy a zážitky naplněné něhou byly silným a emotivním důkazem toho, jak jim milované babičky chybí. Dozvěděli jsme se o každodenních chvílích strávených na Skypu s babičkou Zdenkou a jejich fantastických palačinkách, o bezkonkurenčním kuchařském umu a laskavosti babičky Janouchové, o přátelské babičce Alexandře a jejích zálibách např. v reiki, o veselých zážitcích s vtipem sršící babičkou Ivanou, nebo o zahrádce na kopci u Děčína a pracovním nasazení dědy Pepy. Stejně jako před 150 lety v nejslavnějším díle, tak i dnes byly babičky charakterizovány jako hodné, milé a laskavé. Šťastné to ženy! :)

 

Po dobré večeři, na jejíž přípravě se nadšeně a velmi obratně podílely všechny děti, jsme napsali všem babičkám do České republiky pozdrav. Děti chtěly mít psaníčko dokonalé a bez chyb, a tak některé z nich si je předepsaly a odnesly ke konečné úpravě domů. Ani v pokročilé noční hodině se nám vůbec do hajan nechtělo. Nutno dodat, že nezabral ani uklidňující čaj z listů meduňky. Soňa Alfieri alias Božena Němcová se tak ujala čtení rýmovaných pohádek Františka Hrubína, jež statečně přečetla až do úplného konce.  Po naprosto bezproblémové noci děti přímo královsky posnídaly vynikající hraběnčiny řezy, palačinky a šťávy z čerstvého ovoce. Poté se plny krásných zážitků v poklidu rozešly do svých domovů.

Fotograrfie najdete v albu na facebooku:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.412730918899331.1073741838.339476236224800&type=3

Za rok si akci všichni rádi zopakujeme.

Simona Kubíková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012