Americké umění v Praze

Jedna z nejznámějších soukromých sbírek výtvarného umění GOETZ, sídlící v Mnichově, se původně zaměřila na díla italského Aerte Povera a minimalistickou malbu, v poslední době rozšířila svůj zájem i o americké umělce. Na padesát je jich tu zastoupeno celými kolekcemi a Sbírka Goetz je tak jednou z nejobsáhlejších posledních dvou desetiletí. Proto díky projektu známých švýcarských architektů J. Herzoga a P. de Meurona nechala sběratelka Ingvild Goetz (nar. 1933) postavit vlastní muzeum, kde se pravidelně konají výstavy z ;bohatého fondu sbírky a jsou provázeny výpravnými katalogy. Putují pak po muzeích v Hamburku, Kolíně, Mnichově či Vídni. Nikdy však nebylo americké umění muzea představeno v takovém rozsahu jako v pražské Galerii Rudolfinum.
Po čtyřiceti letech se tímto projektem nabízí možnost znovu vzbudit zájem veřejnosti o soukromé sběratele a posílit diskusi o významu právě soukromého sběratele pro současné umělecké dění.
Výstava přináší jedinečný pohled na americkou výtvarnou scénu 80. a 90. let. Mladí umělci se zabývají, na podkladě vlastních zkušeností, otázkami vlastní identity. Kolekce představuje přes stovku prací od čtrnácti výtvarníků, kteří jsou vždy zastoupeni větším množstvím děl. Za starší generaci Jenny Holzer svými výroky hledá společenské pozice, Cady Noland odhaluje předsudky v amerických mýtech, Mike Kelley si bere pod lupu svět populární kultury. Generaci vyrostlou v ;televizní době zastupuje Richard Prince se snímky v obrazovém toku médií nebo Louise Lawler se ve svých fotografiích zabývá otázkou autonomie výtvarného díla. Hledáním nových cest v malířství si tvůrci vytvářejí, i přes abstraktní vzhled pláten, vztah k reálnému světu -- např. u Carolla Dunhama ke světu podvědomí. V 90. letech nejmladší generace umělců využívá masmédií, aby narušila prostorové i časové dimenze v projevu.
Jakou pozici má v takovém světě člověk jako jednotlivec? Může mít určitou společenskou, kulturní nebo pohlavní identitu? Tyto otázky vyslovila na zahájení výstavy kurátorka Noemi Smolik (původem z Prahy, nyní v Mnichově), která připravila také katalog (s 81 reprodukcemi a příspěvky fundovaných autorů i Ingvild Goetz). Najdeme i ve videích a filmech výrazné osobnosti Matthewa Barneyho, jehož film CREMASTER 2 (z r. 1999) bude během výstavy promítnut v divadle Archa v Praze. Připraveny jsou také koncerty mladých českých a amerických umělců.
Výstava v Galerii Rudolfinum trvá do 2. září 2001.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad