Politikon o přímé demokracii, Zemanovi a hodnotách

Mír se musí vybojovat, učil jsem se na vojně, a proto prý máme armádu a já jsem její součástí. Jenomže mi napsali do složky poznámku „syn živnostníka“ a poslali do lesů na slovensko – ukrajinské hranici ke spojařům tahat špulku s drátem na zádech mezi velitelskými stany kilometry od sebe. V blátě i metrovém sněhovém zavátí. Na Univerzitu Karlovu mě nepustili. To bylo poprvé, kdy jsem do hloubky přemýšlel o lidských hodnotách. Po roce 1968 jsem studoval v zahraničí a po odchodu sovětské okupační armády jsem o hodnotách opět usilovně přemýšlel, a o přímé demokracii, která snad po roce 1989 tu měla být. Vrátil jsem se. „Pro člověka na této planetě je vše marnost a nebude-li žít v míru a lásce, nic vyššího nenajde,“ četl jsem někde a přijal to.
Potěšilo mne, že 1. odstavec 2. článku nově přijaté a stále současné Ústavy říká, že „lid je zdrojem veškeré státní moci“, a hned další odstavec tvrdí, že „zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo.“ Ten zákon je myšlen jako zákon o referendu. Politické strany si moc rozdělily mezi sebe, lidu právo rozhodovat o svém osudu ukradly a on si to nechal líbit. Zákon o referendu stále přijat nebyl a my lid volíme hamižné stranické kádry poplatné hamižným akcionářům hamižných nadnárodních společností a bank, aby nám vládly. Nikdy mě nenapadlo, že přímá demokracie může také znamenat přímé rozkrádání národního majetku, majetku lidu, což si lid sám a demokraticky zvolil. Dokonce i nové strany a hnutí, Věci veřejné a Úsvit přímé demokracie, zklamaly a zlodějčily úplně stejně, jako strany zaběhnuté.
Do sídla českých králů jsme si posadili prezidenta – škůdce, který se na trůn veřejně prolhal, a trpíme mu skandály a škody místní i ty s ostudným mezinárodním dopadem. Když teď prezident – škůdce prohlásil, že dvě Češky, Antonii a Hanu zachráněné po dvou letech v Pakistánu, nepřijme, protože „jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice,“ došlo mi, že se opět musím nad smyslem hodnot zamyslet. Děvčata jela přes Pakistán do Indie a na jedné prašné cestě byla unesena blíže neurčenými ozbrojenci. Prožila si něco, co bychom snad žádný z nás si protrpět nechtěl, a potěšilo by, kdyby je Zeman přijal, řekl něco hezkého, dal jim puget a možná medaili za něco. Celý svět o nich pozitivně píše a dělají nám více cti, než na Moskvu zaměřený prolhaný prezident.
Z čehož mi vychází, že je zapotřebí napsat novou Ústavu postavenou na uznávaných židovsko – křesťanských morálních a kulturních hodnotách. Ta by snad opravila škody již napáchané a zamezila novým na obzoru, například rozpínání se islámského náboženství a muslimského způsobu života v našem historickém prostředí.
Zdenek Reimann
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad