Večer s Olgou

Maf 4 2015 MČK česky

V krásném jarním podvečeru 24. 3., jakoby stvořeném pro poezii, se konala další z letošních akcí Mezinárodního českého klubu. Její název - S Olgou Szymanskou píšící – snící, byl docela přiléhavý. Usměvavou i tak trochu tajemnou Olgu Szymanskou, dlouholetou externí spolupracovnici Českého dialogu, jsme tak měli možnost poznat i z jiné stránky, než z jejích článků o výstavách  či o divadle, které na našich stránkách často nacházíte.

 

K představení sebe i své nové básnické sbírky (už páté v pořadí!) si Olga přizvala i další báječné hosty. Vynikajícího herce a recitátora Alfréda Strejčka, osobnost známou svým hlubokým vztahem ke krásnému slovu, a také mladého sympatického kytaristu Davida Fiedlera.  Oba se svého úkolu, interpretovat autorčiny verše a doprovodit je hudbou, ujali s největší zodpovědností. Výsledkem byl opravdu hluboký zážitek všech přítomných, kteří ocenili mimořádnou schopnost přednášejícího Alfréda Strejčka, uchopit podstatu každého verše a podat ji posluchači svým charismatickým hlasem tak, že pronikne k duši i k srdci. Improvizované hudební vsuvky Davida Fiedlera ještě krásně umocnily Olžina slova o hledání, trvání, víře, jistotě i naději. Kytarista pak přednesl i samostatně několik dalších skladeb, které potěšily nejen bravurním podáním ale i zajímavým výběrem.

 

Oslavenkyně, která v rozhovoru s Martinou Fialkovou vyprávěla, jak její poezie vzniká, čím je inspirována (tato sbírka například toulkami lesnatým Křivoklátskem s jeho středověkými hrady), ale také jak přišel nápad, ilustrovat ji i vlastními fotografiemi. Ty totiž vtiskly krásné knížce další rozměr – a zdůraznily intimitu veršů. Starobylé kamenné kříže či průhledy okny ve středověkém kameni souzní s Olžinými básněmi a vytvářejí tak působivou jednotu slova a obrazu.

 

Večer v žižkovském informačním centru (nedaleko Olžina pražského domova), zakončený v sousední vinotéce, měl zkrátka atmosféru. Sešlo se zde krom autorčiných přátel i mnoho čtenářů a přátel našeho časopisu a klubu. Největší radost máme vždy z hostů zahraničních – a i tentokrát se dostavili, a to až ze Švédska či z Německa.

Nutno také poděkovat Informačnímu centru Prahy 3 na Žižkově za vytvoření skvělých podmínek pro tuto akci a za dobrou spolupráci. Bydlíte-li poblíž, tak i další akce v tomto novém centru rozhodně stojí za vaši pozornost. Na fotografie z příjemného večera plného hudby, krásného slova a dobré nálady se můžete podívat zde:

https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/OlgaSzymanska2432015#6132529604645716706

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012