Představení internetového magazínu pro kulturní život v místech a regionech

Místní kultura
Představujeme magazín, který není krajanský, ale který nám nabídl nezištnou spolupráci, uveřejňování zajímavých článků a informací.
www.mistnikultura.cz
Časopis začal vycházet v roce 1991 jako zpravodaj určený pracovníkům veřejné správy či voleným funkcionářům, do jejichž gesce kultura spadala. Do roku 2007 vycházel v tištěné formě, na začátku roku 2008 se měsíčník změnil v časopis internetový.
Vydavatelem internetového časopisu Místní kultura je Národní informační a poradenské středisko pro kulturu - NIPOS.
Zaměření časopisu má široký tematický záběr: od památek po živé umění. Zajímá se o profesionální i amatérské aktivity, o spolkovou činnost i o výjimečné osobnosti.
Internetový magazín Místní kultura se postupně profiluje v medium, které přináší ucelené aktuální kulturní zpravodajství z domova. V poslední době je tak také vnímána i z ciziny.
Je to díky velkému množství zpráv z krajů a od významných kulturních institucí, které jsou systematicky monitorovány a zveřejňovány, a též skutečností, že ve větší míře začali využívat možnost vkládat zvenčí informace sami pořadatelé – pozvánky na akce (web je koncipován tak, aby každý zájemce na něj mohl vložit vlastní zprávu).
Dále zveřejňuje vlastní autorské články. Články jsou zaměřeny na občanskou společnost, neziskovou sféru, podmínky pro existenci místní kultury, financování, grantové programy, prostorové
a jiné možnosti, legislativu, vliv samospráv apod. Autorské články zprostředkovávají informace, postřehy a nápady z kulturního dění na venkově, ve městech, v regionech i krajích celé naší republiky. Zpracovávají rovněž zprávy docházející od samotných pořadatelů z celé republiky.
Zájem se systematicky soustředí na to, čím se velká, významná a komerční periodika zabývají málo či vůbec, tj. na místní aktivity. Dnes se o místní kulturu začala zajímat řada rozhlasových i televizních stanic, věnují se jí i některá regionální tištěná média – časopisy a deníky.
Jenže zatímco ostatní média objevila tuto oblast poměrně nedávno, a věnují se jí jenom částečně, Místní kultura mapuje lokální kulturní dění systematicky, po celé ČR a již 20 let. Kromě toho, že plní zpravodajskou úlohu, poskytuje čtenářům jiný úhel pohledu na kulturní dění a inspiraci a umožňuje subjektům působícím v kultuře (i těm z neziskové sféry, „malým“ či začínajícím) možnost zviditelnit se. Což využívá stále více subjektů.
Je tematicky a územně (po krajích) členěn a tak si každý najde informaci dle svého naladění a bydliště.
Redakce spolupracuje s dopisovateli a uvítá další, včetně glosátorů kulturního dění. Kontakt: redakce@mistnikultura.cz.
Lada Topinková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad