Scream of Silence

3 2015 Knihy česky

 

The first book from Alena Martinu, a compilation of short stories named Scream of Silence and Other Stories was published in 2011. Her second book, a romance situated on a sail ship cruising the Society Island of French Polynesia, named  A Prayer to Tangaroa was published in 2014. Both books are available on Amazon in paperback format and as an e-Book. For more information visit Alena Martinu's Bookcase on www.alenamartinu.com.

From the deep forests of Quebec's Laurentians to intriguing Montreal's race track to flamboyant French music halls, Alena Martinu shares a compelling collection of multi-faceted short stories that focus on the one thing that is important to everyone - relationship. In her compilation of diverse tales, Martinu weaves an eclectic group of characters within a variety of settings while offering the inspiring message that love, respect, and communication are vital components to any healthy relationship. A wrong start for a young couple brings a catastrophe; a man nearly loses his chance for happiness simply by trying to do the right thing; an innocent flirtation results in a surprising bond for another woman; and an ordinary car accident causes an unexpected physical change for a race car driver. Interlaced with drama, mystery, and fantasy, Scream of Silence is an intriguing collection of short stories that inspires reflection on the most beautiful and unexpected moments in life.

Sbírka Scream of Silence (Křik ticha) má nápaditou obálkou navrženou Karlem Novákem, fejetonistou a satirikem, který pravidelně přispívá do Montrealského věstníku. Povídky nabízejí plno zajímavých nápadů, dramatických situací, záhadných a nečekaných zvratů i filozofických úvah, a to vše s jedním ústředním námětem mezilidských vztahů, s jejich křehkostí i s jejich silou. Na pozadí ulic Montrealu, lesů Laurentinských hor, závodní dráhy F-1 nebo koncertních síní Paříže se odvíjí romantické příběhy mladých lidí, které zaujmou každého.

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012