Milena Štráfeldová se prima rozjela.

-red- 3 2015 Kultura česky

Autorka působila léta v rozhlase jako velmi pilná reportérka a redaktorka. Jako osobnost však spíš nenápadně a skromně. V tom sice v jistém směru pokračuje, ale co se týká jejího mimo rozhlasového díla, to se skokem navýšilo.

 

Nejprve vydala několik knížek, (Kriplíci, Co mne naučilo listí, Přepisovačka), které asi moc na knižním trhu, pro množství každodenně vydávaných knih, nevyčnívaly, i když za přečtení rozhodně stojí.

Pak ale napsala první divadelní hru Osamělé večer Dory N., která se věnuje dceři Boženy Němcové. Hra je tak působivá, že za ni herečka Táňa Medvecká, která ji četla v rozhlase, dostala Thálii. Ale na jevišti asi šedesátiletou Doru ztvárňuje mladá herečka Marta Sovová. Báječně! Taky by zasloužila ocenění. Toto představení si nenechte ujít, stejně tak jako Mileninu novinku, druhou divadelní hru Sestry B. (viz další článek v této rubrice). Analyzuje komplikovaný sesterský vztah slavné herečky Lídy Baarové a její méně slavné a mladší následovnice v této kariéře, Zorky Janů, jejíž život skončil tragicky.

Milena Štráfeldová má smysl pro dramatičnost a do svého díla dovede dát kus svého názoru i pocitu aniž by nutila diváka s ní souhlasit. Sestry jsou napínavým a žensky temperamentním představením. Lídu Baarovou zde autorka rozhodně nešetří, tak jako ostatně ona nešetřila své blízké. (Jen škoda, že hra byla režisérem oproti originálu výrazně krácena. Co dalšího - a podstatného - bychom se možná dozvěděli, při zachování plného textu? Jeho rychlý tok v několika momentech napovídá, ale nedořekne. Možná, že plná verze by si již vyžádala představení s přestávkou a byla i na diváka náročnější.. Kdo ví. Takto je stržen do víru vášní, citových i emočních výlevů dvou dívek - ženušek, z nichž obě jsou - kvůli svému mládí - jen v několika momentech schopné nahlédnout tragiku svých rozhodnutí, a také doby, v níž žijí. Po skončení divák odchází z představení s mnoha otázkami a pocitem, že hra je v půli a ted´přijde katarze... I když je nutné říci, že ty zásadní otázky by asi ani bez redukce rozsahu nezmizely - a kvůli nim zjevně autorka hru i napsala.)

Za zmínku ještě stojí připomenout obsáhlou knihu Mileny Štráfeldové Guláš pro Masaryka, která vyšla loni na jaře, a která způsobila trochu rozruchu v historických kruzích. Víc neřeknu, ostatně, máme na tento titul dvě recenze v rubrice Knihy a je možné ji sehnat v knihkupectvích.

Sestry B. můžete vidět v divadélku Troníček v Praze v těchto dnech:

Reprízy představení:

17. 3. 2015 v 19.00 hodin

9. 4. 2015 v 19.00 hodin

30. 4. 2015 v 19.00 hodin

Eva Střížovská s úpravou a doplněním textu v závorce Martiny Fialkové

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012