Pražské divadelní novinky

Olga Szymanská 2 2015 Kultura česky

Balletissimo

Balet Národního divadla uvádí komponovaný večer tanečních opusů evropských choreografů, jež v dramaturgii vystřídá inscenaci Amerikana III.

Název evokuje jakousi přehršel baletu. Nabídnou ji tři evropští tvůrci v kombinovaném večeru, jehož leitmotivem jsou různé pohledy a možnosti použití klasické baletní techniky současnosti – v tradičním i novátorském slova smyslu.

Představení zahájí 1. symfonie D-dur Gustava Mahlera: opus, který vytvořil umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska pro svůj soubor v roce 2010 a který měl svou světovou premiéru na výstavě EXPO v čínské Šanghaji. Závěr večera patří Ludwigu van Beethovenovi a jeho 7. symfonii A-dur v úžasné choreografii Uwe Scholzeho. Tento světoznámý německý tvůrce byl léta šéfem baletního souboru v Lipsku a je často označován za Balanchina Evropy.

Mezi těmito dvěma symfonickými se jako kontrast objeví opus zcela nový: jeho tvůrcem je Jacopo Godani patříci mezi nejosobitější jména současné evropské taneční scény.

Ballettissimo - interpretačně velice náročný večer bude jistě vyhledávaný.

Na fotografii k představení je Alexander Katsapov

Happy End

Divadlo Rokoko nastudovalo představení současné izraelské tragikomedie Happy End,

ve které se lehce a s nadhledem vypráví o velmi vážných věcech. Režie se ujal Arnošt Goldflam, který tak vůbec poprvé uvede na česká jeviště hru dramatičky Anat Gov. Dramaturgie: Jiří Janků, překlad: Šárka Doležalová, scéna: Tomáš Rusín, kostýmy: Petra Goldflamová Štětinová, hudba: Milan Potoček, choreografie: Jana Hanušová.

V hlavních rolích uvidíme Danu Batulkovou, Radku Fidlerovou, Jitku Smutnou, Evellyn Pacolákovou, Hanu Doulovou, Jiřího Hánu a další.

Neotřelá tragikomedie Happy End bude má premiéru na konci března.

Popeláři

Ve Švandově divadle vznikají Popeláři - špinavý funky muzikál o čistotě.

Původní český muzikál Popeláři s hudbou Romana Holého, frontmana skupiny Monkey Business a kapely J.A.R., připravují ve Švandově divadle: režíruje Dodo Gombár. Ten společně s Romanem Sikorou a Romanem Holým napsal hru přímo pro tuto smíchovskou scénu. Industriální mirákl v chytlavém rytmu funky vypráví o čisté lásce, o třídění odpadu, ale i o žánru jménem muzikál. A také o snu, který má asi každý malý kluk – protože snad každý malý kluk se touží alespoň na chvíli stát popelářem.

Ústřední pětici v „muzikálu po našem“ ztvární Miroslav Hruška, Robert Jašków, Patrik Děrgel, Tomáš Pavelka a Tomáš Červinek, dámskou část souboru zastupuje Klára Cibulková, Zuzana Onufráková, Andrea Buršová a Réka Derzsi. Ti všichni ukáží i svůj hudební a pohybový talent – i smysl pro nadsázku, protože postavy budou nejen hrát, ale je i s odstupem komentovat.

Premiéra začátkem března.

 

Baletní novinky pro vás připravila Olga Szymanská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012