Trio Bergerettes a Josef Somr

Koncert Umělecké besedy věnovaný památce Oldřicha F. Korteho
V chladném únorovém týdnu se konal další z pravidelných úterků Umělecké besedy. Hudební oddělení tentokrát připravilo opravdu krásný program, kterým se rozhodlo uctít památku loni zesnulého hudebního skladatele a literáta Oldřicha Korteho – výraznou postavu české kulturní scény, osobnost, kterou jsme vám již na stránkách Českého dialogu také představili a s níž jsem byla od roku 2006 i v občasném osobním kontaktu. Proto jsem si tento program nemohla nechat ujít.
Koncert ve Svatovavřinecké kapli pod Petřínem, která má vynikající akustiku, byl mimořádně krásným zážitkem. Způsobili jej hudebníci z tria Bergerettes ve složení Barbora Krištofová Sejáková – klavír, Jana Vonášková Nováková – housle a Tomáš Strašil – violoncello. Nejprve přednesli úvodních pět vět pro klavírní trio, známých jako Bergerettes (odtud i název souboru) – od Bohuslava Martinů, jehož byl O. F. Korte velkým obdivovatelem. Korespondoval si s ním a po jeho smrti pro Martinů odkaz doma i v zahraničí vykonal obrovský kus práce. Skladby se při dobrém přednesu vždy svojí lyričností a zpěvností dostávají citlivému posluchači „pod kůži“. V bravurním podání tria Bergerettes však místy doslova „braly dech“, vynikala především virtuosita a energie houslistky Jany Vonáškové Novákové (místy by snad bylo možné ve prospěch lyriky na energii dokonce i ubrat). Každopádně hned po úvodní skladbě bylo jasné, že i dále se mají posluchači na co těšit.
Následující Sonáta pro klavír (1951-53) v podání Barbory Krištofové Sejákové byla skutečným holdem autorovi. Jde o mistrovské dílo O. F. Korteho a zazněla také v mistrovském provedení, takže dozajista naplno zasáhla každého v sále svojí hloubkou. Pianistka využila všech možností, které tato skladba nabízí a předvedla škálu citů a myšlenek od jemnosti a lehkosti, zpodobňující snad nespoutanou svobodu našeho ducha, až po tragickou podstatu skladby. O té autor vyprávěl, že její hlavní motiv ho napadl v ústavu pro choromyslné, kam se dobrovolně nechal – při svém boji s režimem – na čas zavřít, aby se zbavil pronásledování komunisty. Sonáta, která se stala jednou z nejhranějších českých skladeb poválečné doby v mezinárodním měřítku, zde zazněla ve své plné dramatické kráse. Však ji také pianistka má ve svém repertoáru již řadu let a dlouho na jejím nastudování pracovala se samotným autorem.
Po přestávce ke krásné hudbě přidal herec Národního divadla Josef Somr v působivém přednesu ještě úvahy o umění z pera předního českého kritika a teoretika umění V. V. Štecha. Je dobré připomínat i myšlenky těch, kteří spoludotvářeli dobu, v níž tvořil Bohuslav Martinů, a do níž se narodil na tomto koncertě vzpomínaný O. F. Korte.
Na Štechovy myšlenky vhodně navázaly Filosofické dialogy – duo pro housle a klavír, myšlenkově závažné a brilantní zároveň. O. F. Korte je zkomponoval v letech 1961 -75 a od té doby jsou pro umělce nelehkou výzvou. Jana Vonášková Nováková s Barborou Sejákovou se jich zhostily vynikajícím způsobem. Zejména houslistka zde dokázala naplnit svůj krásný tón všemi nuancemi a barvami. Obě pak společně dokázaly vyjádřit obdivuhodně to nehmatatelné, co autor vložil do čtyř částí skladby, a čím se naše mysl často bez uspokojivého výsledku zabývá: Základní otázka – Tečka za dávným příběhem – Mezi štěstím a pravdou – Odpověď.
Odlehčující závěr večera pak přinesla Suita na pamět´Jaroslava Ježka na koncertě přítomného skladatele Luboše Sluky. Tento večer zazněla v úpravě pro klavírní trio. Suita vznikla původně pro pět violoncell, ale záhy se stala mezi umělci i posluchači tak populární, že ji autor přepracoval ještě do řady dalších verzí. Každá z nich má své kouzlo, které zkušený skladatel, přítel a kolega O. F. Korteho, načerpal z atmosféry 30. let. I na tomto koncertě měla půvabná Suita – opět v podání úplného tria Bergerettes - velký úspěch, stejně jako byl srdečně všemi pozdravován i její autor.
Mezi rozcházejícími se hosty bylo slyšet jednoznačné hodnocení večera. Oldřich Korte by z něj měl velkou radost.
Pro připomenutí tohoto skladatele si přečtěte náš starší rozhovor v Českém dialogu zde:
Martina Fialková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad