Premiéra Laterny magiky

Olga Szymanská 1 2015 Kultura česky

Podivuhodné cesty Julese Verna

Ve čtvrtek 19. února 2015 proběhne na Nové scéně Národního divadla světová premiéra pod hlavičkou souboru Laterny magiky: Podivuhodné cesty Julese Verna. Inscenace s prvky činohry i pohybového divadla čerpá inspiraci z románů slavného spisovatele, zejména z oblíbeného titulu Tajuplný ostrov a současně je holdem průkopníkům filmu a jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás.

 

Co se stane, když se tým filmařů z počátku 20. století vedený roztržitým režisérem rozhodne zpracovat osudy hrdinů Julese Verna? A co když do natáčení zasáhne sám proslulý autor a jeho autoritativní manželka? V nové inscenaci nahlíží na Vernovo dílo s humorem a nadsázkou režisér David Drábek a tým zkušených tvůrců: dramaturgyně Markéta Bidlasová, scénograf Jakub Kopecký, hudebník Darek Král či kostýmní výtvarnice Simona Rybáková.

„Už od svého vstupu do Laterny magiky jsem chtěl uvést inscenaci inspirovanou vědeckofantastickými romány Julese Verna, které přinášejí úchvatné i apokalyptické vize budoucnosti,“ říká umělecký šéf Laterny magiky, Zdeněk Prokeš. „Verne se snažil podle svých slov shrnout všechny znalosti zeměpisné, geologické, fyzikální, astronomické, tak jak je shromáždila moderní věda, a zpracovat tak barvitým a poutavým způsobem dějiny světa. Moje generace na jeho fantazii vyrostla, což bylo podpořeno i průkopnickými filmy Karla Zemana, ale mám pocit, že dnešní generace nedoceňuje morální a etický rozměr jeho vizí,“ dodává. Inscenace pro celou rodinu ale nebude poučovat, spíše chce diváky pobavit.

 

Děj Podivuhodných cest Julese Verna je situován do prvního desetiletí 20. století, do éry pionýrů filmového průmyslu. V jednom z průkopnických ateliérů tohoto ve své době nového a pokrokového média se odehrává natáčení příběhu inspirovaného hrdiny románu Tajuplný ostrov, do kterého zasáhne stárnoucí spisovatel se svou manželkou. V nové inscenaci Laterny magiky se spojuje pohled na několik etap technologického vývoje a stupně vědeckého poznání. Prostředí scény je inspirované skutečným filmovým ateliérem, který jako první prototyp postavil na začátku 20. století Thomas Alva Edison. Ožijí v něm fantastické obrazy a odvážní hrdinové z Vernových příběhů, ale inscenátoři se snažili oprostit od estetiky dobových ilustrací i slavných českých filmů Karla Zemana, který na přelomu 50. a 60. let jako první vernovskou tematiku natáčel. Diváci se mohou těšit na zcela nové pojetí světa jejich oblíbených románových postav i na novou svižnou dějovou linku. V inscenaci vystoupí hosté v hereckých rolích a tanečníci Laterny magiky. V roli spisovatele Julese Verna uvidíme výrazného herce, člena Klicperova divadla v Hradci Králové, Jiřího Zapletala.

 

osa

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012