La Bayadére

Olga Szymanská 12 2014 Kultura English

Velký romantický balet s orientálním námětem, pompézní výpravou a virtuózními tanečními výkony.

 

Balet Národního divadla uvedl v listopadu ve Státní opeře novou verzi tohoto slavného baletu. Milostný příběh o překrásné chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie na hudbu Ludwiga Minkuse, dědictví pozdního romantismu, je dodnes uváděn na proslulých světových scénách.

Osud nenaplněné lásky, v bohaté scénické i kostýmové výpravě, je skutečným bonbónkem pro milovníky velkých klasických děl a zároveň velkou výzvou pro sólisty a soubor Baletu Národního divadla. Novou verzi, vytvořená v duchu neoklasické taneční estetiky, nastudoval Javier Torres, mexický choreograf, kterého české publikum zná z úspěšné inscenace Šípková Růženka, stejně jako další členy inscenačního týmu.

 

Bajadéra je dokonalým příběhem. Vzdálené kultury představovaly a představují snová a pohádková díla. Samotný název La Bayadère pochází z francouzského překladu, protože zní romantičtěji než originální indické pojmenování „dévadásí“. Torres v inscenaci ponechal tradiční choreografii s drobnými úpravami. Vtiskl jim však hlubší a duchovnější vhled: v choreografii užil jako prvek mandalu, starobylý magický prvek, který dodává scénám harmonii.

 

Choreografie a režie: J. Torres, M. Petipa, hudební nastudování: V. Zahradník, scéna: A. Pykälainen, kostýmy: E. Turunen, světelný design: D. Tesař, video: Lunchmeat, dirigent: V. Zahradník, S. Poluektov, asistent choreografie: I. Němečková, M. Černá, baletní mistr: M. Hybešová, T. Podařilová, J. Kodym, hudební úprava: J. Valta, V. Zahradník

Orchestr Státní opery, fotografové: A. Rasmussen, M. Divíšek, P. Hejný

V hlavních rolích: Nikia - Nikola Márová / Miho Ogimoto, Solor - Michal Štípa / Karel Audy / Michal Krčmář, Gamzatti - Rebecca King / Alina Nanu a další.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012