Putin zachraňuje ruského medvěda

Venda Šebrlová 12 2014 Aktuality česky

Jednou za rok pořádá ruský prezident Vladimír Putin obří tiskovku. Té letošní se ve čtvrtek účastnilo 1 200 zahraničních i ruských novinářů. Trvala přes tři hodiny.

 

Prezident mluvil a mluvil a v podstatě v různých variantách opakoval, že za všechny problémy jeho země může Západ. Ten zlý, zamindrákovaný Západ, který nikdy nebyl schopen pochopit širokou ruskou duši (a její touhu po silné ruce starostlivého báťušky). Neřekl slovo „sankce”, ale používal termín „vnější vlivy”. Aby vyvážil situaci, přiznal i trošičku viny své vlády a pomalé přizpůsobování situaci. Ovšem- do dvou let bude všechno v pořádku!

 

Takže co např. řekl: Západ se snaží ukrást Rusku nerostné bohatství Arktidy a Sibiře. Poškozuje Rusko pod zástěrkou OSN. Rusko má tolik špičkových potravinářských expertů a vědců, že není třeba se bát potravinové samostatnosti. Prohlásil také, že Coca Cola není pro děti zdravá, že bude podporovat prodej kvasu a nealkoholických nápojů a domácí výrobu. „Máme dobrou vodu!” řekl zcela vážně. Problém  ruských žoldnéřů na Ukrajině smetl suchých konstatováním, že to nejsou placení vojáci, ale že šli za voláním svého srdce. Atd., atd.

Byl samozřejmě i „vtipný”, když na otázku, jak se mu žije jako starému mládenci (eufemismus pro rozvedeného), odpověděl, že dobře. A jestli má někoho rád? „Sebe!” odpověděl.

 

Pointa tříhodinového projevu je v tvrzení, že Západ se snaží chytiti ruského medvěda, svázat ho řetězy a vytrhat mu zuby i drápy. Pak si chce pověsit jeho kůži na zeď.

Rusové, kteří sledovali odpovědi na otázky (na které znal překvapivě detailní odpovědi včetně přesných čísel (!) a mluvil o tématu dlouho!), museli získat pocit bezpečí. Putin je nedá. Za všechno mohou cizáci.

Přetrpěla jsem sledování tiskovky, vztekala jsem se a bylo mi líto celé té země. Jak je jeden člověk schopen zhypnotizovat národ!

Na 2. programu ČT jsem sledovala dokumenty o vzestup a pádu Hitlera a Mussoliniho. Že bych se dívala do budoucnosti?

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012