Křivky

Venda Šebrlová 12 2014 Knihy česky

Lisa DeLong

Květiny, listy a ozdoby v dekorativním umění

Podtitul vysvětluje hodně, ale samozřejmě nemůže podchytit pocity čtenáře. A ty jsou velmi silné. Najednou si totiž uvědomíme, jakou krásou jsme obklopeni a nevnímáme ji. Teď momentálně jsme v zajetí barevných kouliček, načinčaných hraček a všude nám vnucují radost z tretek!

 

Zjistíte, že ne „již staří Řekové”, ale už pravěcí lidé začali vrývat do mokré hlíny ozdoby. Samozřejmě, že především čáry, ty se vždycky povedou. Ale malovali i spirály, různě je proplétali a dělili. A což stará čínská kultura! Nejstarší zobrazená nádoba je z osmého (!) tisíciletí př. n. l. a kdyby se dělaly kopie, koupily by si ji miliony obdivovatelů krásy.

 

A tak putujeme stránku po stránce, vidíme originály i vysvětlující schémata. Víte, jak je důležité v kompozici šperku souhra sil jin a jang? Víte, že jeden jediný květ zobrazený z různých úhlů má desítky podob a pokud spojíte vertikální a horizontální pohled, tak vytvoříte zázrak?

 

Je pravda, že v 17. století byl v Evropě barokní a od něj odvozený rokokový styl už tak složitý, že zákonitě musel být nahrazen strohým klasicismem. A to i v nábytku a módě.

 

Podle knihy můžete sami tvořit. Zkuste rýpat, malovat, ozdobně psát a nebo si koupte kousek kašmírové látky a v křesle si prohlížejte  ornamenty hřejivé šály. Po zmatcích kolem Vánoc stojí za to se odměnit nehlučnou a nevtíravou krásou!

Vydalo nakl. Dokořán v edici Pergamen

Venda Šebrlová

.

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012