Stalo se v listopadu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 12 2014 Aktuality česky

Byl to podivný měsíc. Na zahradách kvetly keře i jabloně, trvalky vystrkovaly nová poupata a slavili jsme 25. výročí sametové revoluce. Lidé ovšem také mávali nad hlavami červenými kartami a transparenty proti hlavě státu. Objevilo se i heslo „Jdi domů, Zemane”! Stále se debatovalo o tom, jak vulgární je Miloš Zeman. Údajně ani dělnický prezident Antonín Zápotocký na veřejnosti nepoužíval sprostá slova. Bylo mi líto jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka (i když je to směšná figurka), který mluvil a kecal a vymýšlel si a chránil svého živitele před neuznalým národem.

 

X Dřívější poradce a dřívější Zemanův přítel Miroslav Šlauf vydal knihu Jak se dobývá hrad. Kdo si chce zachovat alespoň špetku úcty k našemu prezidentovi, ať ji raději nečte.

 

X Prezident Miloš Zeman pobyl několik dní v Číně, ale stihl toho spoustu: ujistil mj. čínské hostitele, že je nechce poučovat i lidských právech. „Naopak se snažíme poučit se... jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost.” Také byl přítomen podepsání dohody o kresleném seriálu o krtečkovi, jehož partnerkou bude čínská panda. Prý je tato figurka lepší vývozní artikl, než poučovat o ekonomii. Navíc prý syn čínského prezidenta krtečka miluje!

 

X Praha má ve svém čele poprvé ženu! Primátorkou se stala po velmi  bouřlivých diskusích Adriana Krnáčová (hnutí ANO).

 

X V pražských Ďáblicích začaly archeologické práce na hromadném hřbitově obětí komunistického zřízení. Exhumace těla umučeného faráře Josefa Toufara je součástí církevního procesu blahořečení, tj. vyslovení úcty. Ostatky budou podle přání rodiny uloženy do důstojného hrobu.

 

X Zemřel Petr Hapka. Krásná slova o něm napsala v Českém dialogu Eva Střížovská. Já dodávám, že odešel geniální skladatel, kterému se v současnosti nikdo nevyrovná.

 

X Profesní slušnost mi nedovoluje, abych podle svého komentovala následující informaci: tiskový mluvčí Kremlu odmítl informaci o Putinově rakovině. Otiskl ji list New York Post s tím, že vládce Ruska touto chorobou trpí už několik let a lékaři že mu dávají tak tři roky života. „Ať jim jazyk upadne!” prohlásil D. Peskov.

 

X Na zasedání Evropského parlamentu k výročí sametové revoluce oznámil děda-vševěda Václav Klaus, že poměry v Evropské unii jsou stejné jako byla v totalitním Československu. Taky se nedají reformovat... Tleskali mu příznivci extrémní frakce v EU.

 

X Bývalý extremistický politik Miroslav Sládek je sledován exekutory a oficiálně má bydliště na brněnském magistrátu (ve vile, též oficiálně, bydlí jen jeho manželka). Kvůli dluhů mu hrozí i obstavení penze. Nabízí se hned několik úsloví: na každého jednou dojde, boží mlýny melou, žádný strom neroste do nebe. Lze jenom doufat, že takové konce čekají i na další politiky s podobným názory, dikcí, sebevědomím a nestoudností.

 

X A jako obvykle dobrá zpráva na konec: dál se můžeme těšit na otevření tunelu Blanka. Pražští budovatelé ještě pořád dodělávají, ověřují a slibují. Takže snad na jaře. Dobré by to bylo naplánovat na Velikonoce, to se totiž dějí zázraky...

 

A protože jste byli hodní, tak ještě jedna dobrá zpráva: v nejdražší pražské ulici, v Pařížské, byla otevřena luxusní prodejna francouzské značky Luis Vuitton. Takže kdybyste nevěděli, co k vánocům a měli zbytečnou stovku...

 

Krásný prosinec s co nejmenší újmou na zdraví a financích vám přeje Venda Šebrlová. Buďte hodní na Ježíška!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012