Gipsy Fire - CD Pavla Šporcla

Venda Šebrlová 12 2014 Kultura česky

 

Přiznávám, že cikánskou muziku znám jen z rozhlasového vysílání pro Romy. Jistě se mýlím, ale připadá mi jednoduchá a krátké sloky písniček se mnohokrát opakují. To je zřejmě tradice z dob, kdy cikáni muziku nezapisovali. Teď jsem ale byla na křtu desky Pavla Šporcla a jeho kapely Gipsy Fire.

 

Je to obrovský zážitek. On, proslulý koncertní houslista, dobývá poslední roky s cikánskou muzikou svět. „Jsem pyšný, že já, běloch, mám pro sebe cikánskou kapelu” řekl nám. Už jeho první album Gipsy Way doslova oslnilo posluchače po celém světě. Těžko si dokážeme představit tak rozdílné kultury - ale vyprodaný byl i koncert v Číně.

 

Šest let hrál Šporcl s kapelou a teď ze dvou koncertů vznikla nová živá nahrávka Supraphonu. Sám sebe označuje za primáše a na novém CD se výrazně podílí jako skladatel. První skladba, nazvaná Gipsy Fire, je naprosto úchvatná. Co dokáže houslista s melodikou a rytmem má do jednotvárné muziky, jak ji znám z rádia, hodně moc daleko!

Spoluhráči patří mezi nejlepší cikánské muzikanty (Nikola Sléz, Tomi Vontzemu, Zóltán Sándór a Ján Rigo). Violista a kytarista Sandor mluví jen maďarsky a tak si Pavel Šporcl „užívá při turné klidu ke čtení”. Všichni mluví jazykem, ze kterého prý umí jen dvě slova (bohužel jsem zapomněla, která to jsou).

Prosincové turné bude náročné pro muzikanty i obecenstvo. Víte, že já jsem před pár lety skončila s rukou v sádře, protože jsem tak nadšeně tleskala na koncertě Radúzy, až jsem si natrhla sval u palce?! Připomínám to proto, že na koncertech Pavla Šporcla s Gipsy Fire vám podobný úraz hrozí také!

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012