Zemřela Maria Tauberová

2 2003 Kultura česky
obálka čísla

"Z role do role si nesla voňavé ženství," říká Jiří Černý

Ve čtvrtek 16. ledna 2003 podlehla dlouhé nemoci ve věku nedožitých 92 let sopranistka Maria Tauberová-Krombholcová.

Vlastním jménem Maria Proskeová se narodila 28. dubna 1911 ve Vysokém Mýtě, mládí strávila ve Vídni, studovala i v Miláně. Na počátku své pěvecké kariéry zvolila jako umělecké jméno překlad rodného příjmení své matky, která se jmenovala Holubová. Maria Tauberová byla sólistkou Národního divadla v letech 1936-1973, kde ztvárnila na padesát rolí. Její nejmilejší byla Karolina ze Smetanových Dvou vdov, ale i role v dalších Smetanových operách měla velmi ráda. Hrála i v několika filmech, se svým manželem dirigentem Jaroslavem Krombholcem spolupracovala v divadle, při písňových koncertech ji doprovázel na klavír. V titulní roli v opeře Bohuslava Martinů Julietta ji můžete slyšet v Supraphonem nedávno vydané digitalizované podobě.

"Jestliže věříme na genius loci, rodné město Marice Tauberové leží blízko Smetanovy Litomyšle a Poličky Bohuslava Martinů," říká hudební publicista Jiří Černý, který operní pěvkyni zažil v době její vrcholné éry spolu s Blachutem, Královou a dalšími. "Byla nejdokonalejší. Po vstupu do Národního divadla v roce 1936 se stala jednou z těch, které Václav Talich zkultivoval. Ne každý Talichovy nezvyklé požadavky při zkouškách vydržel, někteří se hlasově předčasně vyčerpali, nikoli však Maria Tauberová," pokračuje Černý. Její nesporné kvality dále dokládá slovy: "Z jedné role do druhé si nesla voňavé ženství.

V padesátých letech vnášela tu někdejší operní iluzi do zvláštního hudebního světa." Její koloraturní soprán byl zářivý, jakoby samozřejmý a navíc jí bylo rozumět každé slovo. Nabízí se otázka, zda má vysokomýtská rodačka vůbec nějaké pokračovatele. "Tak dokonalý zpěv mezi českými zpěvačkami od té doby nebyl. Vyrovnala se jí snad jen Gabriela Beňačková v době své největší slávy," soudí hudební publicista Jiří Černý.

(z tisku)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012