Třetí strana mince

V prostorách Komerční banky ve Spálené ulici začíná 6. listopadu výstava tří autorů.
Jan Brabenec, výtvarník žijící střídavě v Praze a Vídni, zde představuje své originální “kožené“ obrazy, řezbář Dušan Tejkal pak pozoruhodné plastiky, vše doplní fotografie Vratislava Nohy. Trojici umělců charakterizuje oduševnělost a čistá krása prací, které se staly součástí již mnoha veřejných i soukromých prostor doma i v zahraničí.
Výstava trvá do konce ledna 2015, na připojené fotografii jeden z obrázků J. Brabence
O Janu Brabencovi byl také natočen další dokument s názvem Babylon - Jan Brabenec.
Vznikl v dramaturgii Jany Svozilové, natočil jej Ondřej Kepka. Tiskovou informaci rádi předáváme dál.
Jan Brabenec se ocitl v Babylonu díky Martě Růžičkové a protože sedí na dvou židlích. Obě jsou vachrlaté. Žije střídavě v Praze a ve Vídni. Kdysi začínal svoji kariéru tím, že dělal šperky z kůže, postupně si vypracoval originální techniku zpracování tohoto kdysi živého materiálu pomocí rytí a malování a dnes se dostal do povědomí jako kožený tvůrce obrazů.Emigroval s rodinou do Rakouska v r. 1980, kde má galerii v 7. okrese, v umělecké ulici na Spittelbergu. Neprotloukal se zvlášť těžce, ale lehké to nebylo. Místo toho, aby jezdil lyžovat do Alp, organizoval import české kultury pro vídeňské Čechy, což bylo obzvláště složité. Ale stálo to za to. Díky němu měla Vídeň možnost setkat se s Miroslavem Horníčkem, Hanou Hegerovou, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Hanou Maciuchovou, Jaromírem Hanzlíkem, Janem Vodňanským, Jaromírem Nohavicou, Mariánem Labudou, Milanem Lasicou a mnohými dalšími. Takto vzniklé přátelské vztahy přežily dokonce i sametovou revoluci.V současné době se zdržuje více v Praze, kde tvoří ve svém ateliéru na Uhelném trhu. Živí se všelijak, především svými výtvarnými díly, ale také literární a dramatickou činností. Nejšťastnější je v okamžicích, kdy svá díla vytváří a shodou náhod má i nápad. Vystavoval v řadě zemí Evropy a jeho díla se zatoulala i do Japonska, do Ameriky a dokonce i za Ural. Stále si dělá naději, že vytvoří něco, co ho zařadí mezi nesmrtelníky. Jako mnozí jiní je rozčarován z vývoje v naší zemičce, ale moc dobře si uvědomuje v historickém kontextu, že je to prostě tím, že jsme lidé.Nyní vystavuje se svými přáteli v Komerční bance ve Spálené ulici, kam jste srdečně zváni.Dělá si naděje, že tento film Ondřeje Kepky Vás zaujme a že bude laskavě přijat i diváky. Byl tvořen v pohodě a s radostí.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad